Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy zbyt często marnują jedzenie

W Światowym Dniu Żywności w Olsztynie odbył się happening zwracający uwagę na problem marnowania żywności. fot. K. Grabowska

Statystyki są przerażające. Okazuje się, że 1/4 żywności produkowanej na całym świecie jest marnowana. Temat wraca przy okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Żywności.

W całym kraju zorganizowano happeningi i akcje, które uświadamiają ludziom problem marnowania jedzenia. Jeden z happeningów odbył się przed jednym z hipermarketów w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Polska jest jednym z czołowych krajów, w których najwięcej jedzenia trafia do śmietnika. Kupujemy zbyt dużo jedzenia, nie sprawdzamy terminów ważności, często kupujemy pod wpływem chwili i w konsekwencji żywność trzeba wyrzucać. Problem dotyczy zarówno produkcji jak i konsumpcji – mówił Radiu Olsztyn Piotr Koprucki z Banku Żywności w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Marnowanie jedzenia ma bardzo duży wpływ na ubóstwo ludzi. Około 13,5 procent mieszkańców regionu żyje poniżej minimum egzystencji. Na Warmii i Mazurach od kilku lat utrzymuje się ono na wysokim poziomie – podkreśla Małgorzata Wilczopolska z Urzędu Statystycznego w Olsztynie:

W olsztyńskich szkołach dzieci z biedniejszych rodzin dostają darmowe obiady. Pomocne są też organizowane ze środków unijnych akcje Szklanka Mleka czy Owoce w szkole – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej 13 w Olsztynie Leszek Kirzenkowski:

00:00 / 00:00

Średnio w każdej z olsztyńskich szkół darmowe obiady dostaje 10 procent uczniów. Od listopada w szkołach będzie też działał program kanapka za złotówkę. (grab/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jedzenie, żywność, Bank Żywności
Oszuści z Wielkiej Brytanii wyłudzają z hurtowni żywność

Warmińsko-mazurscy policjanci ostrzegają hurtowników żywności przed oszustami z Wielkiej Brytanii. Przestępcy naciągnęli już przedsiębiorców z powiatów elbląskiego i giżyckiego na ponad milion złotych. Złożyli zamówienia na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV