Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polaków podróżowanie po kraju – średnio 5 razy w roku i na weekend

Fot. PAP/Adam Warżawa

Około 98 proc. badanych uważa, że warto podróżować po Polsce.

Mimo to, zwykle wyjeżdżamy co najwyżej 5 razy w roku, z reguły ograniczając się do krótkich, bo zaledwie weekendowych, wypadów. Co ciekawe, chętniej niż nad morze, udajemy się w rodzime góry…

Polska to piękny kraj, nie brak tu ciekawych miejsc, Polska jest bardzo różnorodna, mamy wyjątkowe krajobrazy, lubię odkrywać nowe miejsca, dobrze znać swój kraj, dużo tu atrakcji i zabytków – oto powody, dla których 98 proc. Polaków uważa, że warto podróżować po kraju nad Wisłą.

Pozostałe 2 proc. ankietowanych w badaniu – które przeprowadził portal Triverna jest zdania, że po Polsce nie warto, ponieważ: jest drogo, lepiej jechać za granicę, pogoda jest niepewna, wszędzie jest tak samo.

Jak wynika dalej, po rodzimym kraju najchętniej podróżujemy z partnerem/partnerką (37 proc.), z rodziną (26 proc.), bądź z przyjaciółmi albo ze znajomymi (22 proc.). Co ciekawe, na samotną podróży decyduje się 14 proc. Polaków.

Najpopularniejszym środkiem transportu jest samochód (61 proc.), następnie pociąg (28 proc.) oraz autobus (5 proc.). Przyczepę kempingową, samolot, stop, rower wskazało po 1 proc. ankietowanych.

Które polskie kierunki wybieramy najchętniej (uwaga: tu respondenci mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź)? Zdecydowana większość lubi góry. Miasto wskazała ponad połowa badanych (52 proc.). Dopiero na kolejnych miejscach uplasowało się morze (41 proc.), jezioro (30 proc.), wieś (23 proc.) oraz las (1 proc.).

Z kolei najczęstszym (bo dla 70 proc. biorących udział w badaniu) celem krajowych podróży jest po prostu zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc oraz odpoczynek i relaks. Kolejni jadą w celu odwiedzenia rodziny czy znajomych. Nie brakuje też podróżujących w celach służbowych bądź hobbystycznych.

Okazuje się też, że po kraju podróżujemy latem (59 proc.: czerwiec 10 proc., lipiec 26 proc., sierpień 23 proc.) i wczesną jesienią (18 proc.). Ze względu na niepewną pogodę – co również wskazali respondenci, jako powód, dla którego nie warto podróżować po Polsce – wyniki te nie powinny być zaskakujące.

O to, jak częste i jak długie są to wyjazdy, twórcy badania też zapytali. I tak ponad połowa ankietowanych (53 proc.) odbywa od 1 do 5 krajowych podróży w ciągu roku, co czwarty zaś (27 proc.) podróżuje częściej, bo nawet do 10 razy w roku. Średni czas podroży po Polsce to zaledwie weekend – decyduje się na niego 66 proc. badanych. Natomiast na tygodniowy wyjazd może pozwolić sobie co czwarty z nas (28 proc.).

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyjazd
Potrzebny nowy paszport? Nie ma problemu!

Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Takim przypadkiem jest wizyta w kraju, pozostającym w złych relacjach z państwem, które odwiedziliśmy wcześniej i ślad tej wizyty jest w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV