Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policja zajmuje stanowisko w sprawie śmierci 9-miesięcznej dziewczynki. W Internecie pojawiło się oświadczenie

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

– To z inicjatywy policji dziecko w listopadzie ubiegłego roku zostało odebrane rodzicom. (…) W ostatnim czasie nie było zgłaszanych interwencji policyjnych w stosunku do tej rodziny – napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji, odnosząc się do medialnych zarzutów rodziny zamordowanej w Olecku 9-miesięcznej dziewczynki.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej warmińsko-mazurskiej policji jej rzecznik Krzysztof Wasyńczuk oświadczył, że „to z inicjatywy Policji dziecko w listopadzie ubiegłego roku zostało odebrane rodzicom”.

Związane było to z podejmowanymi interwencjami w stosunku do rodziców dziewczynki oraz okolicznościami w jakich do nich dochodziło. O sytuacji informowaliśmy zarówno sąd jak i inne instytucje. Policja nie otrzymała informacji, że decyzją sądu dziecko wróciło do rodziców, nie znamy uzasadnienia tej decyzji, jednakże w ostatnim czasie nie było zgłaszanych interwencji policyjnych w stosunku do tej rodziny

– napisał w internetowym oświadczeniu Wasyńczuk.

Oświadczenie policji ma związek z wypowiedziami rodziny zamordowanej w Olecku 9-miesięcznej dziewczynki. Osoby, których personaliów i wizerunku nie ujawniano, przed kamerami mówiły, że informowały policję i ośrodek pomocy społecznej w Olecku, iż dziewczynka nie ma należytej opieki, a jej matka jest uzależniona od narkotyków.

Niemowlę zginęło w piątek wieczorem, we wtorek jej rodzice zostali tymczasowo aresztowani nie tylko za zabójstwo dziecka ze szczególnym okrucieństwem, ale także za znęcanie się i wykorzystanie seksualne dziewczynki.

Do zabójstwa doszło po trzech miesiącach od jej powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.

Sąd rejonowy w Olecku postanowieniem z 14 marca ograniczył władzę rodzicielską podejrzanych, ustanowił  nadzór kuratorski i dziecko wróciło do rodziców. Sąd zdecydował, że kurator będzie składał miesięczne sprawozdania z kontroli i nadzoru nad rodziną.

Występujący anonimowo w mediach bliscy dziewczynki podawali, że opieka nad nią nie była należycie sprawowana, o czym – jak zapewniali – informowali policję.

Jak dodała we wtorek prokuratura 35-letnia matka dziecka i 45-letni ojciec w czasie przesłuchania po postawieniu zarzutów nie przyznali się do winy. Kobieta i mężczyzna nie byli wcześniej karani. Prokurator podał, że o śmierci dziecka w piątek zawiadomił adwokat, który został wcześniej wezwany przez podejrzaną.

Rzecznik oleckiej policji Justyna Sznel informowała w sobotę, że w piątek po godz. 20 policja otrzymała wiadomość o śmierci dziecka. Przybyły na jej wezwanie lekarz potwierdził zgon.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska, A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, oświadczenie, 9-miesięczna dziewczynka
W Olsztynie policja wodna pomogła 60-letniemu sternikowi, który wpadł do jeziora. Fot. Sławomir Ostrowski
Pijani sternicy na jeziorach. „Szlak wodny to jest droga. Za takie zachowania grozi kara nawet dwóch lat więzienia”

Policjanci z wodnych patroli zatrzymali na jeziorach pięciu pijanych sterników. Policja przypomina, że sternik na łodzi ma takie same obowiązki jak kierowca auta - musi być...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV