Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policjanci apelują: zawiadom o marznących bezdomnych

w tej altance żył bezdomny z Korsz, fot. Kinga Grabowska

Olsztyńscy policjanci  wspólnie z pracownikami MOPS-u i Strażą Miejską prowadzą systematyczne kontrole miejsc, w których bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem.

Przedstawiciele służb docierają do tych osób, by przekazać im informacje na temat instytucji pomocowych funkcjonujących w mieście i zachęcić do skorzystania z ofert noclegowni.

Funkcjonariusze kontrolują dworce, pustostany, ogródki działkowe, piwnice, węzły ciepłownicze, bowiem miejsca te niosą zagrożenie dla przebywających tam osób, głównie ze względu na zły stan techniczny i panujące tam niskie temperatury. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i może prowadzić do pożaru.

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego mieszkańca naszego miasta. Dlatego apelujemy, by na bieżąco informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp.

Policja prosi o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. O ich sytuacji warto poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, przynosząc im np. zakupy, lekarstwa.

Pamiętajmy – nasza właściwa reakcja i jeden wykonany telefon może uratować komuś życie.

W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego, mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami:
997 lub 112 – Policja;
986 – Straż Miejska;
89 522 81 12 – Dyżurny Miasta;
89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej;
89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych.

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezdomni, mróz
Synoptycy zapowiadają mroźną noc. Zadzwoń na infolinię, jeśli zobaczysz bezdomnego

Nocą na północnym-zachodzie Warmińsko-Mazurskiego temperatura spadnie do minus 10 stopni. Przypomnijmy, że w województwie warmińsko-mazurskim działa bezpłatna infolinia dla bezdomnych i tych, którzy chcą im pomóc....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV