Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poliklinika ma nowy sprzęt do radioterapii. Pacjenci w mniejszym stopniu odczują skutki uboczne

Fot. A. Piedziewicz

Zakład Radioterapii olsztyńskiej Polikliniki kończy 15 lat i uruchamia nowy akcelerator do naświetlania pacjentów chorych na raka. A to nie koniec inwestycji.

Olsztyński Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii co roku leczy około 10 tysięcy chorych na raka. Jest najważniejszym ośrodkiem onkologicznym województwie. Ponad 2 tysiące pacjentów rocznie jest obecnie leczonych radiologicznie. Stąd potrzeba zakupu nowego akceleratora do naświetlania. Ma on także umożliwić leczenie raka z mniejszymi skutkami ubocznymi. – Chodzi o punktowe napromienianie i techniki chroniące serce, chroniące narządy sąsiednie – tłumaczy dr nauk medycznych Ewa Wasilewska-Teśluk.

Sprzęt został kupiony dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia. – W ramach narodowego programu walki z nowotworami w 2017 roku wydano na akceleratory i inny sprzęt onkologiczny 197 mln złotych. Program został usankcjonowany do 2024 i co roku finansujemy zakupy inwestycyjne do placówek onkologicznych – mówi wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Poliklinika też chce nadal inwestować.

Uzyskaliśmy 22 miliony złotych dofinansowania na rozbudowę zakładu radioterapii. Powstanie nowy bunkier, do którego wstawimy kolejny nowy akcelerator. Powinien on zacząć działać w przyszłym roku

– zapowiada dyrektor szpitala Krystyna Futyma.

W Polsce liczba zachorowań na raka regularnie rośnie. Obecnie to co roku 160 tysięcy nowych przypadków. Ponad połowa pacjentów umiera w ciągu maksymalnie 5 lat od momentu wykrycia choroby.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, onkologia, Poliklinika, MSWiA, radioterapia
Studenci medycyny poszerzają wiedzę na temat onkologii

Diagnostyka i wczesne wykrywanie choroby są podstawą skutecznego leczenia w onkologii. Swoją wiedzę na ten temat poszerzają dziś w Olsztynie studenci medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Szkolenie ma...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV