Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Politycy komentują wyniki wyborów do sejmiku województwa

Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Fot. RO

Koalicja będzie kontynuowana, ale mogą pojawić się spory o nazwisko marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Lokalni działacze wszystkich opcji politycznych komentują wyniki wyborów do sejmiku. Wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe, uzyskując 14 mandatów i dystansując Platformę Obywatelską, która wywalczyła 9 mandatów.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

6 mandatów trafiło do Prawa i Sprawiedliwości, a 1 do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Sześć komitetów nie przekroczyło progu wyborczego. Od momentu ogłoszenia oficjalnych wyników słychać uszczypliwe komentarze ze strony przegranych i deklaracje kontynuowania koalicji ze strony zwycięzców i tych, którzy zajęli drugie miejsce.

Stanisław Żelichowski. Fot. archiwum RO

Choć sondaże wskazywały inny rozkład sił, to wynik nie jest dla mnie zaskoczeniem – powiedział Radiu Olsztyn Stanisław Żelichowski, szef warmińsko-mazurskich struktur PSL.

00:00 / 00:00

Teraz Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponuje koalicjantowi, czyli Platformie Obywatelskiej swojego kandydata na marszałka województwa – dodał Żelichowski.

Jerzy Szmit. Fot. Ł. Węglewski

Wysoki wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego wynika z faktu, że lista PSL była na pierwszej stronie broszury do głosowania – tak wyniki wyborów do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego skomentował poseł Jerzy Szmit, szef PiS w Olsztynie. To na pewno dodało popularności tej partii – uważa Jerzy Szmit.

00:00 / 00:00

Jerzy Szmit dodał, że pierwsze miejsce PSL na liście trzeba uznać za manipulację wyborczą.

00:00 / 00:00

Władysław Mańkut. Fot. B. Świerkowska- Chromy

Po wyborach samorządowych zmieni się ciężar odpowiedzialności za województwo warmińsko-mazurskie w koalicji rządzącej – tak wyniki wyborów do sejmiku komentuje Władysław Mańkut, szef wojewódzkich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD do sejmiku wprowadziło tylko jednego radnego, ale to zdaniem Mańkuta dobry wynik na tle kraju.

00:00 / 00:00

Marcin Kulasek. Fot. Ł. Węglewski

Jedynym kandydatem SLD, który dostał się do sejmiku województwa jest Marcin Kulasek, sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD. Chociaż ma mandat w kieszeni, to domaga się powtórzenia wyborów.

00:00 / 00:00

 

Jarosław Słoma. Fot. B. Świerkowska- Chromy

Obecny wicemarszałek województwa Jarosław Słoma z Platformy Obywatelskiej sukces koalicjantów komentuje nieco ironicznie.

00:00 / 00:00

Gustaw Marek Brzezin Fot. Ł. Węglewski

Tymczasem Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek z Polskiego Stronnictwa Ludowego twierdzi, że już przed wyborami dało się przewidzieć dobry wynik jego ugrupowania.

00:00 / 00:00

Zarówno politycy PSL jak i PO deklarują chęć kontynuowania koalicji w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Rozmowy koalicyjne – przede wszystkim na temat tego, kto zostanie marszałkiem – rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

(dgrzym/apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PSL, PiS, PO, SLD, sejmik województwa, wybory samorządowe
Jacek Poniedziałek: wybory wygrały wielkie polityczne rodziny

PSL bierze władzę w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego między innymi dzięki swojej sile w powiatach - tak wynik wyborów komentuje dr Jacek Poniedziałek socjolog UWM, który był...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV