Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Politycy ocenili reformę edukacji w audycji „Wy Wy Oni”

Goście audycji, od lewej Szymon Pelinko – Nowoczesna, Maja Antosik – PSL, stoi prowadzący audycję Andrzej Piedziewicz, Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość, Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska, Tomasz Pitura – Kukiz 15.

 

Parlament Europejski wzywa Polskę do przestrzegania zasad praworządności, Beata Szydło podsumowuje 2 lata rządu, a kuratorium oświaty prezentuje ciekawe dane o stanie warmińsko-mazurskich szkół dwa miesiące po reformie edukacji. Na te tematy dyskutowali goście w audycji „My Wy Oni”, do której zaprosiliśmy przedstawicieli partii politycznych reprezentowanych w polskim Sejmie.

Na te tematy dyskutowali goście w audycji „My Wy Oni”, do której zaprosiliśmy przedstawicieli partii politycznych reprezentowanych w polskim Sejmie. Nasi goście:

Maja Antosik – PSL

Szymon Pelinko – Nowoczesna

Tomasz Pitura – Kukiz 15

Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska

Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Audycję prowadził Andrzej Piedziewicz.

W województwie warmińsko-mazurskim przybyło nauczycieli. Kuratorium oświaty podało, że pracę w oparciu o kartę nauczyciela ma o prawie 400 osób więcej, niż miało na koniec ubiegłego roku szkolnego. Czyli ta obawa związana z reformą edukacji nie sprawdziła się.

Maja Antosik: Mamy do czynienia z fatalna reformą edukacji i nie chodzi mi o zatrudnienie, a o standardy nauczania, o pieniądze na nowe podręczniki, nowe programy edukacyjne, ile straciły na tym dzieci z niepełnosprawnością.

Szymon Pelinko: Media donoszą, że jednak były przypadki zwolnień nauczycieli w naszym regionie.

Ale summa summarum jednak było ich więcej niż na koniec roku szkolnego.

Szymon Pelinko: Trzeba się przyjrzeć formie tego zatrudnienia, mimo że nauczyciele poruszają się pomiędzy różnymi szkołami, co zmusza ich także do udziału w posiedzeniach i zebraniach w tych szkołach to i tak nie mogą uzbierać godzin na pełny etat. Najgorszy okres dla nauczycieli będzie za 2 lata gdy gimnazja zostaną całkowicie zlikwidowane.

 Trudny rynek pracy, mimo że liczba nauczycieli jest większa?

Tomasz Pitura: Reforma jest fatalna i dotyczyła głównie wymiany kadry dyrektorskiej. Dzieci muszą zmienić środowisko, szkołę. Dojazdy nauczycieli do kilku szkół. Mówię to jako wieloletni przewodniczący rady rodziców.

Anna Wasilewska: Jeśli więcej osób jest zatrudnionych z karty nauczyciela to ja się bardzo cieszę. Biorąc pod uwagę sam Olsztyn, to 18 nauczycieli zostało zwolnionych, a 15 przeszło w stan nieczynny, 33 osoby pracują w niepełnym wymiarze godzin, 40 przeszło na emeryturę, 72 osoby są na urlopach na poratowanie zdrowia.

Dariusz Rudnik: Reforma wchodzi w życie, te wszystkie strachy wzbudzane wśród nauczycieli się nie sprawdziły. Jest 380 dodatkowych etatów i jeszcze częściowo ponad 200 na terenie Warmii i Mazur. Są drobne wyjątki jak w Olsztynie, gdzie wiceprezydentem ds. oświaty jest działacz PO.
Ponadto w audycji dyskutowano na tematy:

Posłuchaj całej audycji „My Wy Oni”.

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Internetowe Muzeum Iławy nagrodzone w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków

Internetowe Muzeum Iławy - www.ilawasprzedlat.pl - zostało nagrodzone w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Z kolei trzecią nagrodę w kategorii "Aktywności...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV