Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polki chętniej decydują się na rodzenie dzieci

Polki chętniej decydują się na rodzenie dzieci. Fot. D. Grzymska

O prawie 1100 więcej dzieci urodzi się na Warmii i Mazurach, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Składa się na to wiele czynników, w tym lepsza polityka prorodzinna.

O ile w 2015 roku w województwie warmińsko-mazurskim urodziło się 11 tysięcy 866 dzieci, to już w tym roku będzie ich prawie 13 tysięcy.

– To oznacza, że mieszkanki regionu chętniej decydują się na powiększenie rodziny – mówi Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Kobiety rodzą kolejne dzieci, ale też coraz więcej 30-40 latek zachodzi w pierwszą ciążę. Powodów jest wiele między innymi: spadek bezrobocia, dłuższe urlopy macierzyńskie, czy tacierzyńskie oraz polityka prorodzinna, w którą wpisuje się rządowy program 500 plus. Agnieszka Szatkowska z Bartąga przyznaje, że pieniądze nie były głównym czynnikiem, który miał wpływ na decyzję o drugim dziecku, ale dodatkowe 500 złotych bardzo się przyda.

Tymczasem według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce urodzi się ponad 15 tysięcy więcej dzieci, niż w roku ubiegłym.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Polki częściej decydują się na rodzenie dzieci niż przed rokiem

(dgrz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, noworodek, dziecko, niemowle
Matki karmiące piersią ofiarami biurokracji

Czy lekarz ma prawo żądać pieniędzy za wystawienie zaświadczenia? Mieszkanka Olsztyna musiała zapłacić 30 złotych za zaświadczenie, że jest matką karmiącą. W innej przychodni taki sam...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV