Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska atrakcyjna dla pracowników zza granicy. Coraz więcej osób jest legalnie zatrudnionych

Fot. Fotolia.com

Zwiększa się liczba obcokrajowców z zezwoleniami na długoterminowy pobyt w Polsce – wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców. Pod koniec lipca tego roku takie zezwolenia miało ponad 400 tysięcy osób, głównie Ukraińców.

Coraz więcej cudzoziemców płaci też składki na ubezpieczenia społeczne. Jak powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, od stycznia ubiegłego roku przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych. Oznacza to, że te osoby podjęły legalne zatrudnienie, od którego odprowadzane są składki. Prawie 470 tysięcy ubezpieczonych to obywatele Ukrainy. Drugą w kolejności grupą są obywatele Białorusi ale jest ich o 90 procent mniej niż Ukraińców.

Wojciech Andrusiewicz poinformował też, iż przybywa zasiłków macierzyńskich pobieranych z ZUS-u przez cudzoziemców. Zakładają w Polsce rodziny i tutaj przychodzą na świat ich dzieci. Rzecznik wyjaśnił, że zasiłki macierzyńskie czy też chorobowe pobiera kilkanaście tysięcy obcokrajowców. Nie obciąża to mocno budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż nie są to duże kwoty. Cudzoziemcy zatrudniani są zazwyczaj w takich sektorach jak budownictwo czy przemysł przetwórczy, gdzie zarobki nie są najwyższe.

Coraz więcej Ukraińców szuka w Polsce nie tylko pracy na pewien okres, ale też chcą się osiedlać na dłużej. Jak wynika z danych MSWiA, w 2018 roku roku kupili ponad 100 tysięcy mieszkań, czyli o połowę więcej niż rok wcześniej.

 

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, Ukraińcy
Kolejni nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy. Pracodawcom grozi do 30 tysięcy złotych grzywny

Pięciu obywateli Ukrainy nielegalnie pracowało w powiecie kętrzyńskim. Natomiast wobec osiemnastu cudzoziemców pracodawca nie dopełnił obowiązku powiadomienia właściwego urzędu o podjęciu lub niepodjęciu przez nich pracy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV