Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska drugim w Unii Europejskiej producentem wyrobów tytoniowych

Polska jest drugim największym producentem wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Polska jest drugim największym producentem wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej. W 2019 r. w naszym kraju wyprodukowano 213 mld sztuk papierosów, z czego 80 proc. trafiło na eksport – wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Eksperci CASE przewidują, że taki poziom produkcji wyrobów tytoniowych utrzyma się w najbliższych latach, co wynika z wysokich inwestycji branży i ze stabilnego eksportu.

Całkowita wartość eksportu wyrobów tytoniowych i nieprzetworzonego tytoniu w 2019 r. wyniosła 15,9 mld złotych, co oznacza, że od 2010 r. wzrosła aż o 232 proc. Już teraz na każde 5 papierosów produkowanych w Polsce 4 są eksportowane. Ponad 93 procent produkcji sektora trafia na rynki Unii Europejskiej.

Szacowane przez CASE łączne dochody podatkowe budżetu państwa z tytułu produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych wyniosły w 2019 roku 28,7 mld złotych. Największą ich część stanowią dochody z tytułu podatku akcyzowego, które były na poziomie około 21,7 mld złotych.

Przemyt to blisko 10 procent legalnego rynku
Zjawiskiem negatywnie oddziałującym na dochody podatkowe budżetu państwa jest szara strefa, czyli przemyt wyrobów nielegalnych, ich produkcja i obrót nimi. W ocenie CASE, w 2019 r. stanowiła ona 9,9 proc. wielkości legalnego rynku (3,31 mld zł wartości rynkowej) i odpowiadała za 2,65 mld zł utraconych wpływów budżetowych.

Według GUS, w 2017 r. tytoń był uprawiany w około 6,2 tys. gospodarstw rolnych, ze średnim areałem zasiewu na poziomie 2,09 ha. Jednocześnie w ponad 40 proc. gospodarstw tytoń był uprawiany na powierzchni mniejszej niż 1 ha. W uprawach krajowych dominują tytonie jasne – Virginia (70 proc. upraw) i Burley (ponad 26 proc. upraw). Plantacje tytoniu są rozmieszczone w pięciu regionach: lubelsko-podkarpackim, świętokrzysko-małopolskim, kujawsko-pomorskim, mazurskim oraz dolnośląskim.

Wśród palaczy dominują mężczyźni
Zgodnie z badaniami CBOS, palący papierosy w 2019 r. stanowili 26 proc. populacji w Polsce. Palenie jest bardziej powszechne wśród mężczyzn (31 proc. populacji mężczyzn w 2019 r.) niż wśród kobiet (21 proc.) Częściej palenie regularne deklarowali badani pochodzący z mniejszych miast, cechujący się niższym statusem społeczno-zawodowym i materialnym oraz niższympoziomem wykształcenia – napisano w raporcie.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP (A.Wysoczańska)

Więcej w papierosy
Handlarze nielegalnymi papierosami usłyszeli zarzuty. Ponad tonę tytoniu zabezpieczono

Dzięki kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła czterem osobom zarzuty obrotu nielegalnymi papierosami i krajanką tytoniową na ogromną skalę. Zatrzymani...

Zamknij
RadioOlsztynTV