Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska nauka potrzebuje dofinansowania i więcej autonomii. W Olsztynie toczy się dyskusja o kondycji i przyszłości szkolnictwa wyższego

Jaka jest kondycja i przyszłość polskiej nauki i szkolnictwa wyższego? Na tak postawione pytanie próbują odpowiedzieć obradujący w Olsztynie członkowie Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Zdaniem przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego profesora Jerzego Woźnickiego, najważniejsza jest teraz tak zwana ustawa 2.0, czyli ustawa o szkolnictwie wyższym.

Chcemy zwiększenia autonomii samych uczelni i uproszczenia środków finansowych oraz poważnego dofinansowania polskiej nauki.

Czas na zmiany organizacyjne – przekonuje wiceprezes Polskiej Akademii Nauk profesor Elżbieta Frąckowiak. Jej zdaniem zbyt łatwo zdobyć obecnie tytuł naukowy, a tak zwana kategoryzacja powoduje, że wielu naukowców goni za punktami otrzymywanymi za publikacje, a nie za prawdziwymi osiągnięciami naukowymi.

Prezydia najważniejszych organizacji naukowych i szkolnictwa wyższego obradować będą w Olsztynie do piątku.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

00:00 / 00:00

W Olsztynie trwa konferencja rektorów akademickich szkół polskich. Fot. M. Kwiatkowska

(MKwiatkowska/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, nauka, uniwersytet, studia, PAN
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w gronie uczelni, które otrzymały pieniądze na realizację „doktoratów wdrożeniowych”

54 jednostki naukowe z całej Polski otrzymały finansowanie na realizację programu "doktorat wdrożeniowy" - poinformował resort nauki i szkolnictwa wyższego. Od października rozpoczną na nich studia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV