Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska otrzymała nagrodę za szerokopasmowy internet. „Prawie 2 mln gospodarstw i 12 tysięcy szkół zostanie podłączonych do sieci”

Fot. fotolia

Polski projekt budowy sieci szerokopasmowej zajął pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską. European Broadband Awards przyznano za plan dostarczenia szybkiego internetu między innymi do szkół oraz na obszary wiejskie.

Minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński przypomina, że inwestycja jest finansowana z funduszy unijnych. Podkreśla, że przed rozpoczęciem projektu około połowy polskich szkół nie miało dostępu do sieci szerokopasmowej:

Dzięki projektowi prawie 12 tysięcy szkół i prawie 2 mln gospodarstw zostanie podłączonych do sieci. Przez to wszystkie szkoły, bez względu na to gdzie się znajdują, będą miały dostęp do szybkiego internetu.

00:00 / 00:00

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnia, że szybki internet jest niezbędny do budowy konkurencyjnej gospodarki:

Bez tego nie zaistnieje cały szereg zdarzeń niezbędnych dla polskiej gospodarki.

00:00 / 00:00

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk zwraca uwagę, że dostęp do szybkiego internetu uzyska więcej osób, niż początkowo zakładano:

Planem minimum było podłączenie 700 tysięcy gospodarstw domowych za 4 miliardy złotych. Finalnie udało się nam tę liczbę zwiększyć oraz dodatkowo zaangażować środki publiczne.

00:00 / 00:00

W ramach projektu, w ministerstwie cyfryzacji podpisano dziś umowę dotyczącą wsparcia ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Porozumienie zawarła spółka Inea oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Dostęp do szerokopasmowego internetu gospodarstwa domowe mają uzyskać do połowy 2020 roku. W szkołach szybki internet będzie wcześniej.

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, internet, nagroda, szerokopasmowy, komisja europejska, Jerzy Kwieciński, Marek Zagórski, Wanda Buk
Anonimowy darczyńca proponuje 200 tysięcy złotych za informacje w sprawie zabójstwa w Lidzbarku

Nagrodę wysokości 200 tysięcy zł wyznaczył anonimowy darczyńca za przekazanie informacji, które bezpośrednio przyczynią się do zatrzymania sprawców zabójstwa dokonanego w lipcu w Lidzbarku - podała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV