Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska popkultura straciła swojego ojca chrzestnego

fot. arch. PAP/Piotr Polak

W wieku 72 lat po ciężkiej chorobie zmarł pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” Maciej Parowski, autor m.in. powieści „Twarzą ku ziemi” i „Burza. Ucieczka z Warszawy ’40” oraz scenariuszy komiksowych m.in. „Funky Koval”, „Wiedźmin” i „Planeta robotów”.

O śmierci Parowskiego poinformowała w poniedziałek redakcja „Nowej Fantastyki” na swoim profilu na Facebooku.

Maciek był związany z „Fantastyką” od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć – ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku. Sam też tworzył – powieści („Twarzą ku ziemi”, „Burza”), scenariusze komiksowe („Funky Koval”, „Wiedźmin”), opowiadania. Jego eseje, analizy, wywiady, recenzje zapełniały kolejne tomy „Małp Pana Boga” (…). Będzie nam go ogromnie brakowało

– czytamy we wpisie.

Maciej Parowski (ur. 27 grudnia 1946 r. w Warszawie) był pisarzem, krytykiem i redaktorem fantastyki naukowej. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 r. pracował w tygodniku studenckim „Politechnik” – początkowo w charakterze felietonisty, następnie jako kierownik działu kulturalnego i sekretarz redakcji, a w końcu jako redaktor naczelny.

Od 1977 r. był kierownikiem działu krytyki i nauki tygodnika „Razem”. Dwa lata później, w 1979 r. został publicystą tego tytułu. Opowiadania i felietony publikował także m.in. w „Życiu Warszawy”, „Kulturze”, „Polityce”, „Na Przełaj” i „Ekranie”. W latach 1982-2013 kierował działem literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później przekształconym w „Nową Fantastykę”), a od 1992 r. do 2003 r. był także redaktorem naczelnym pisma. Pełnił ponadto funkcję redaktora naczelnego „Czasu Fantastyki”.

W swoim dorobku Maciej Parowski ma m.in. książki „Twarzą ku ziemi” (1982 r.), „Sposób na kobiety” (1985 r.), „Burza. Ucieczka z Warszawy ’40” (2010 r.), „Małpy Pana Boga. Słowa” (2011 r.), „Małpy Pana Boga. Obrazy” (2013 r.), „Z bandytą w windzie” (2015 r.) oraz „Kukułka na koniu trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje” (2017 r.). Jest także autorem scenariuszy m.in. komiksów „Funky Koval”, „Wiedźmin”, „Planeta Robotów”, „Burza” i „Naród wybrany”.

Za zasługi dla polskiego komiksu został doceniony w 2006 r. doktoratem humoris causa, czyli Nagrodą im. Papcia Chmiela przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2007 r. został uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Maciej Parowski zmarł w niedzielę 2 czerwca po ciężkiej chorobie. Miał 72 lata.

Ł.A./PAP

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV