Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska przejmuje prezydencję Euroregionu Bałtyk. Prestiżowe stanowisko Witolda Wróblewskiego

Fot. A. Pastuszka

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregion Bałtyk przejęło prezydenturę w całym Euroregionie. Przekazanie władzy prezydenckiej odbyło się podczas posiedzenia Prezydium Euroregionu Bałtyk w Elblągu.

W związku z prezydenturą Stowarzyszenie będzie odpowiedzialne za koordynowanie działań wszystkich regionów skupionych wokół basenu Morza Bałtyckiego. W czasie swojej prezydentury, chce realizować działania związane z ochroną środowiska.

Nowym prezydentem Euroregionu Bałtyk został prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Obowiązki przejął od obecnego wiceprezydenta Euroregionu z Litwy. Funkcję tę będzie sprawował przez 12 miesięcy W przyszłym roku prezydenturę przejmie Szwecja.

Euroregion Bałtyk jest międzynarodową siecią skupiającą przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych z dziewięciu regionów Polski, Szwecji, Danii Litwy i Rosji. Powstał 22 lutego 1998 roku i jest jedną z największych tego typu organizacji w Europie.

Terytorium Euroregionu to na terenie Polski województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie, w Federacji Rosyjskiej: Obwód Kaliningradzki, na terenie Litwy: Kłajpeda i Okręg Kłajpedzki, w Szwecji województwa Blekinge, Kalmar i Kronoberg, a w Danii – wyspa Bornholm.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Euroregion, Witold Wróblewski
Elbląg będzie musiał zacisnąć pasa. Jak pokryć 40-milionową dziurę budżetową?

W sali obrad Rady Miejskiej w Elblągu odbywa się doroczna debata budżetowa, poprzedzająca przyjęcie projektu miejskich finansów na kolejny rok. Udział w niej bierze tylko część...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV