Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska wśród najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. „Wszystkie substancje ze skażonym powietrzem są szkodliwe”

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Jesteśmy w tej niechlubnej czołówce razem z Bułgarami. Najczystszym miastem w Europie jest leżące na północy Finlandii Muonio. Żaden kraj w UE nie spełnia wytycznych WHO, najbliżej są Finlandia, Estonia i Szwecja. Najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie jest Turcja, a na świecie Indie.

Joanna Kazanowska – Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska była gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Czy faktycznie w Polsce jest tak duże zanieczyszczenie?

J. Kazanowska: Tak, rzeczywiście raport Światowej Organizacji Zdrowia potwierdza, że mamy niechlubny status kraju. Mamy miasta z przekroczeniem parametrów. Najgorzej sytuacja wygląda z zanieczyszczaniem pyłami zawieszonym PM10 i PM2,5 oraz benzopirenem.

I. Malewska: Warmia i Mazury – region do tej pory uznawany za zielone płuca Polski. Jak wypadamy właśnie w tym rankingu?

J. Kazanowska: Na podstawie oceny rocznej jakości powietrza, nasze województwo nie wygląda aż tak źle. Jednak mamy przekroczenia, szczególnie w sezonie grzewczym, który już się rozpoczął. Od dwóch tygodni odnotowujemy na stacjach pomiarowych mieszczących się w naszym województwie – szczególnie w godzinach wieczornych, po godzinie 18 wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.

I. Malewska: W których miastach jest najgorzej?

J. Kazanowska: W zeszłym tygodniu mieliśmy średniodobowe przekroczenia pyłu PM10 na stacjach w Olsztynie, w Ełku, Gołdapi i Ostródzie. Te stężenia pyłu wahały się w granicach od 56 do 69 mikrogramów na metr sześcienny. Przypomnę, że średniodobowy poziom dopuszczalny dla tego zanieczyszczenia wynosi 50 mikrogramów ma metr sześcienny.

I. Malewska: Ile w tej chwili mamy stacji pomiarowych, które pozwalają ocenić jakość powietrza?

J. Kazanowska: Na terenie naszego województwa znajduje się dziewięć stacji monitoringowych jakości powietrza. Osiem jest administrowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i jedna w Puszczy Boreckiej przez Instytut Ochrony Środowiska.

I. Malewska: Gdzie wyniki tych badań można znaleźć?

J. Kazanowska: U nas na stronie internetowej online w portalu powietrze – jakość powietrza i na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Posłuchaj rozmowy z Joanną Kazanowską

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie.

Profesor Anna Doboszyńska – pulmonolog była gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Czy na nasze zdrowie przekłada się to, czym oddychamy?

A. Doboszyńska: Oczywiście. Jeśli chodzimy na spacer do lasu, oddychamy czystym, świeżym powietrzem, to z całą pewnością sprzyja to zachowaniu zdrowia w przeciwieństwie do tego, co robimy w mieście, przy dużych ulicach czy w środowisku, gdzie są dymy, różne nieprzyjemne zapachy.

I. Malewska: Często jak myjemy okna widzimy na ściereczce czarny pył, który osadził się na oknach.

A. Doboszyńska: Częściowo osadza się na oknach, ale częściowo też dociera do naszych płuc. Wszystkie substancje inhalowane z zanieczyszczonym powietrzem są szkodliwe. Drażnią, pobudzają do wytwarzania większej ilości śluzu, to z kolei uniemożliwia prawidłowe oczyszczanie oskrzeli i w związku z tym dochodzi do uszkodzenia dróg oddechowych, do cięższych infekcji. To wszystko sprzyja pogorszeniu czynności układu oddechowego.

Posłuchaj rozmowy z Anną Doboszyńską

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zanieczyszczenie, powietrze, Joanna Kazanowska
Przed nami sezon grzewczy. Nowi strażnicy sprawdzą jakość powietrza

12 czujników monitorujących jakość powietrza zostanie zamontowanych w Mrągowie. Dzięki nim przez całą dobę będzie można sprawdzić, jaki jest stan powietrza w poszczególnych częściach miasta. Pierwszy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV