Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Polska wykorzystała już pieniądze na rozwój infrastruktury drogowej”. Wiceminister rozwoju Witold Słowik w Porannych Pytaniach

Podsekretarz stanu Witold Słowik. Fot. mr.gov.pl

Rozmowa z wiceministrem rozwoju Witoldem Słowikiem została zarejestrowana w Tallinie podczas konferencji Connecting Europe.

Krzysztof Kaszubski: Polska bardzo dobrze radzi sobie z absorpcją unijnych środków na budowę dróg i infrastruktury. Wykorzystaliśmy już wszystko i czekamy na więcej.

Witold Słowik

(…) Tu koncentrujemy się bardziej na programie Łącząc Europę. Jest on zarządzany bezpośrednio przez Komisję Europejską. Z programu korzysta 28 państw Unii, a więc konkurencja jest duża. Projekty są zgłaszane poprzez ministerstwo rozwoju, a wszystkie one oceniane są w konkursach. Do tej pory były trzy takie konkursy. Zgłosiliśmy całą pulę projektów znacznie przekraczającą (…) przyznane nam środki. Wartość tej koperty wynosi 4 miliardy 140 milionów euro. W ramach tych trzech naborów wykorzystaliśmy całą przysługującą Polsce alokację, a nawet udało nam się dostać kilkanaście milionów euro więcej.

Mamy dwa źródła finansowania. Są koperty narodowe dedykowane poszczególnym krajom i pula ogólna dla wszystkich państw unijnych. Także w ramach tej ogólnej puli udało nam się uzyskać finansowanie na kilkanaście projektów. Tu Polska jest liderem.

Drugim źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Do wykorzystania mamy 27,5 miliarda euro. Jest to największy program unijny, ale jest to program krajowy, czyli zarządzany przez Ministerstwo Rozwoju.

Do końca tego roku ma zostać wykorzystanych 55 procent dostępnych środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jeszcze w październiku zostaną podpisane umowy na projekty miejskie, w tym budowa drugiej linii metra w Warszawie.

Krzysztof Kaszubski: Wicepremier Morawiecki zwracał uwagę na to, że programy rządowe doskonale absorbują środki, a programy realizowane przez samorządy maja poważne opóźnienia, tak jest między innymi na Warmii i Mazurach.

Witold Słowik

Sytuacja średnia jest zdecydowanie lepsza niż pod koniec ubiegłego roku. W dalszym ciągu w programach krajowych wygląda to zdecydowanie lepiej, niż w regionalnych. Także tam nastąpił duży wzrost w stosunku do początku tego roku przy czym bardzo różnie wygląda to w poszczególnych województwach. Tu są olbrzymie dysproporcje.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Witoldem Słowikiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w fundusze, Unia Europejska, ministerstwo rozwoju
„Na długości kilkuset kilometrów prowadzimy inwestycje drogowe i kolejowe”. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński gościem Porannych Pytań

Ministrowie transportu i gospodarki z krajów europejskich chcą zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 20 procent. Polska może tego nie udźwignąć, ponieważ chodzi bezpieczeństwo energetyczne kraju -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV