Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Polska zawsze zwycięży. Ameryka kocha Polaków”. Podsumowanie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce

fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump spotkali się przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie. Rozmowa odbyła się w cztery oczy, bez tłumaczy i doradców.

Po rozmowie w cztery oczy prezydenci wzięli udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. Po nich nastąpiło oświadczenie dla mediów i konferencja prasowa. Jako pierwszy, jako gospodarz, głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda:

Jako prezydent RP serdecznie dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za przybycie do Polski. Wstępnie umówiliśmy się z prezydentem Trumpem na przyszły rok na moją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ogromnie się cieszę z tej wizyty w Warszawie, która jest jedną z pierwszych wizyt międzynarodowych pana prezydenta, bo ona podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych

– mówił prezydent Duda.

Pokazuje też, że jesteśmy i wzajemnie oceniamy się jako lojalnych partnerów, jako tych, którzy współdziałają na wielu płaszczyznach m.in. na płaszczyźnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i dzisiaj właśnie na ten temat m.in. przed momentem rozmawialiśmy z panem prezydentem w cztery oczy, a następnie w trakcie spotkania plenarnego naszych delegacji.

Z prezydentem Trumpem rozmawialiśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, o sytuacji na Ukrainie i o zbliżających się ćwiczeniach Zapad’17 na Białorusi.

Mam poczucie, że USA myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski, pan prezydent Donald Trump podkreślał też siłę w Stanach Zjednoczonych, naszej Polonii, z którą spotkał się jeszcze przed wyborami, i ogromnie panu prezydentowi jeszcze raz za to dziękuję, że dostrzega także wkład Amerykanów polskiego pochodzenia i Polaków w rozwój, w budowę pomyślności Stanów Zjednoczonych. Rozmawialiśmy też o kontraktach gospodarczych innych niż tylko militarne, ale też dotyczących bezpieczeństwa, o dostawach gazu do Polski.

– powiedział Duda.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że transport gazu przyszedł do Polski ze Stanów Zjednoczonych 8 czerwca.

Okazało się to sukcesem, nie było żadnych problemów, żadnych przeszkód w tym, by ten gaz znalazł się w naszym gazoporcie poprzez terminal w Świnoujściu. I to otwiera drogę do kolejnych kontraktów. I mam nadzieję, że zostanie zawarty w niedługim czasie kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych i w ten sposób będzie postępowała dywersyfikacja źródeł dostaw tego niezwykle ważnego surowca do Polski.

Następnie głos zebrał prezydent USA Donald Trump

Pan prezydent i ja właśnie zakończyliśmy owocne spotkanie, podczas którego potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które od wieku łącza naszych obywateli. Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner. Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować.

– dodał prezydent Donald Trump.

Prezydenta USA podkreślił, że wizyta w Polsce to dla niego „prawdziwy zaszczyt”, a Polska to „jedno z najbardziej spektakularnych miejsc”.

Macie naprawdę zupełnie niezłomnego ducha, jest to coś, o czym dowiedzieliśmy się na przestrzeni wielu lat. Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji. Jesteśmy wdzięczni za przykład, jaki Polska daje wszystkim krajom członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego wypełniając swoje zobowiązania finansowe

– powiedział Trump.

Mocno popieram inicjatywę Trójmorza, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, byście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy i uzależnieni od jednego dostawcy

– dodał prezydent USA.

Prezydent Stanów Zjednoczonych ocenił, że „czas najwyższy, by wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty”. Jego zdaniem Polska swoim zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza. Donald Trump przekazał, że pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie wyboru Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Omówiliśmy też nasze wzajemne oddanie sprawie obrony wartości leżących w podstaw naszego Sojuszu, czyli wolności, suwerenności i rządów prawa. Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa w kluczowym momencie. Nie tylko musimy zapewnić naszym krajom bezpieczeństwo przed zagrożeniami terroryzmu ale również musimy stawiać czoła zagrożeniu ze strony Korei Północnej.

Odnosząc się do kwestii Korei Północnej prezydent USA zaznaczył, że „jest to zagrożenie i my stawimy mu czoła w bardzo mocny sposób”.

Prezydent Duda i ja wzywamy wszystkie narody do przeciwstawienia się temu globalnemu zagrożeniu i do publicznego zademonstrowania Korei Północnej, że poniesie konsekwencje za dążenie do uzyskania broni jądrowej.

Na Zamku Królewskim prezydenci odpowiadali na pytania dziennikarzy

Po wystąpieniach prezydentów dziennikarze mogli zadać 4 pytania, 2 pochodziły od dziennikarzy amerykańskich. Prezydenci byli pytani o kwestię dostaw skroplonego gazu, w jakiej perspektywie mógł być zawarty stały kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu do Polski oraz czy Polska mogła być hubem dla transportu gazu do państw Trójmorza.

Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, abyście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy, uzależnieni od jednego tylko dostawcy, który był monopolistą

– oświadczył prezydent Trump.

Prezydent Duda dodał:

jest zielone światło ze strony rządu Stanów Zjednoczonych w sprawie dostaw gazu skroplonego.

Obaj prezydenci byli pytani, czy padły konkretne gwarancje dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce tak długo, jak długo będzie istniało zagrożenie ze strony rosyjskiej.

Prezydent Trump:

Rozmawialiśmy o obecności wojsk w Polsce, nie omawialiśmy gwarancji.

Prezydent Duda:

Rozmawialiśmy przede wszystkim o sytuacji bezpieczeństwa, jaka jest w Polsce.

Amerykański prezydent był pytany o zamieszczony na jego Twitterze zmontowany film z zawodów wrestlingu, na którym widać, jak Trump powala na ziemię człowieka, do którego twarzy doklejono logo stacji telewizyjnej CNN. Trump odpowiedział, że to, co robi CNN, to „poważny problem”, ponieważ stacja ta „od dawna jest stacją, która nadaje fałszywe wiadomości (fake news) i (…) działała w sposób bardzo nieuczciwy”.

Zresztą nie tylko CNN, również inne stacje; NBC jest tak samo zła (…) W Stanach Zjednoczonych chcemy mieć uczciwą, wolną, ale przede wszystkim uczciwą prasę; nie chcemy mieć fałszywych wiadomości (…)

– podkreślił prezydent USA.

Natomiast jeden z amerykańskich dziennikarzy ocenił, że partia, z której wywodzi się prezydent Andrzej Duda, „ogranicza znacząco wolność prasy i osłabia siłę sądów”.

Ład medialny jest rzeczą niezwykle istotną i oczywiście, kiedy popatrzymy na sytuację, jaka jest w Stanach Zjednoczonych, popatrzymy na sytuację, jaka jest w Polsce, to w każdym wypadku można odnotować wiele patologii. Ja mogę panu przytoczyć przykład niedawny – w jednym z polskich tygodników dokonano porównania między dwoma kanałami telewizyjnymi dwóch różnych stacji i przykładowo jedna z tych stacji nie odnotowała mojej wizyty, czyli prezydenta RP, w Chorwacji w ogóle – wizyty bardzo ważnej, przygotowującej szczyt Trójmorza, ponieważ ta stacja nie przepada za mną

– mówił prezydent.

Ja po prostu uważam, że taka jest rzeczywistość, takie są też prawa mediów. W Polsce panuje absolutna wolność, jeśli chodzi o media, problemy były podczas poprzednich rządów, także podczas kiedy poprzedni prezydent sprawował swój urząd, kiedy na redakcję tygodnika Wprost wysyłano służby specjalne po to, aby odebrały nagrania, które kompromitowały polityków poprzedniego obozu władzy i wtedy rzeczywiście wolność mediów w Polsce była zagrożona. Dzisiaj w tym zakresie jest absolutna swoboda

– dodał prezydent Duda.

Pytany na konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą o mieszanie się Rosji w wybory w 2016 roku, Trump powiedział:

Mogła to być rzeczywiście Rosja, ale równie dobrze mógł to być inny kraj. Trudno mówić o jakichś konkretach, natomiast myślę, że wiele osób się w to mieszało. Trwało to już od bardzo dawna, od wielu lat (…) Barack Obama, kiedy był prezydentem i dowiedział się o tym w sierpniu, a wybory odbyły się w listopadzie, (…) nie zrobił z tym zupełnie nic (…) Myślę, że tak naprawdę sądził, że to Hillary Clinton wygra wybory, i dlatego nic z tym nie zrobił. Rzeczywiście błędy zostały popełnione, sądzę, że faktycznie była to Rosja, ale zapewne również inne osoby i/lub ludzie. Pamiętam, że kiedy słuchałem o Iraku, o broni masowego rażenia, wszyscy byli przekonani na 100 procent, że Irak posiada broń masowego rażenia. Doprowadziło to do ogromnego bałaganu

– dodał prezydent USA nawiązując do raportów służb specjalnych.

W czerwcu były szef FBI James Comey zeznał przed komisją Senatu USA ds. wywiadu, że nie ma żadnych wątpliwości, iż Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA. Fot. K. Sitkowski/KPRP


Spotkanie z reprezentantami państw Trójmorza

Prezydent Donald Trump wyraził swoje poparcie dla inicjatywy Państw Trójmorza. W czasie otwarcia ich szczytu w Warszawie podkreślał, jak istotna jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie na rynku surowców energetycznych. Trump zaznaczył, że wzmocnienie państw Trójmorza ma ogromne znaczenie dla stabilizacji nie tylko regionu Europy Środkowej i Wschodniej, ale także dla całego kontynentu.

Gdy wasze narody są silne, wszystkie wolne narody Europy są silniejsze. I Zachód też

– podkreślił prezydent USA.

Prezydent USA deklarował, że Stany Zjednoczone chcą otwartego, uczciwego i konkurencyjnego rynku energetycznego. Donald Trump opowiedział się przeciwko monopolizacji tego rynku i wyraził radość z tego, że kupno amerykańskich surowców pozwala na zróżnicowanie źródeł dostaw energii do naszej części świata. Pogratulował polskiemu rządowi i Polakom odbioru pierwszej dostawy płynnego gazu z USA.

Z tego co wiem, zrobiliście świetny interes

– mówił Donald Trump.

Prezydent USA wskazał także terminal gazowy na chorwackiej wyspie Krk i łączniku Grecja-Bułgaria jako jeden z wielu projektów „kluczowych dla naszych krajów dla zróżnicowania źródeł i dostawców”. Wyraził poparcie dla Bułgarii, Rumunii, Węgier i Austrii za realizację rurociągu do Morza Czarnego.

Polski prezydent Andrzej Duda powiedział, jak istotna jest rola państw Trójmorza w Europie. 12 krajów to 1/3 Unii Europejskiej, 112 milionów obywatel i łączne PKB o wartości 1,5 biliona dolarów.

Współgospodarzem szczytu była prezydent Chorwacji. Kolinda Grabar – Kitarović podkreśliła, że ponad ćwierć wieku po upadku komunizmu nadal trzeba integrować Wschód i Zachód.

Dziś nadal trzeba pokonać sztuczny podział na nową i starą Europę, wschodnią i zachodnią. Szczególnie w naszych umysłach” – zaznaczyła.
Wszyscy prezydenci podkreślali, że kluczową dla krajów Trójmorza jest współpraca w dziedzinie energetyki. Istotną rolę odgrywa także budowa korytarzy transportowych północ.

Donald Trump zachęcał uczestników szczytu Trójmorza do rozwoju nowoczesnych technologii energetycznych, by w ten sposób region mógł się bogacić. Przekonywał, że zdroworozsądkowe podejście do ochrony zasobów naturalnych i odpowiedzialne ich zrównoważenie prowadzi do wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i bezpieczeństwa energetycznego.

USA zachęcają wszystkie kraje do współpracy w osiągnięciu tego celu i do rozwoju nowoczesnych technologii, które wzmacniają narody na całym świecie. To pozwoli odpowiednio zadbać o własne zasoby naturalne, by wyciągać miliony ludzi z biedy i budować świetlaną przyszłość” – mówił Donald Trump.
Amerykański przywódca podkreślił, że inicjatywa Trójmorza nie tylko przyczyni się do budowania dobrobytu w regionie, ale „zapewni również wolność i bezpieczeństwo przed przymusem z zewnątrz.

Zdaniem Trumpa, dzięki temu „wszystkie narody europejskie będą silniejsze, Zachód staje się silniejszy”.  Zadeklarował wsparcie Stanów Zjednoczonych dla starań krajów Trójmorza w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Wasze wysiłki są wspierane przez USA i te projekty poprawią życie bardzo wielu ludzi. USA będą partnerem w tej historycznej inicjatywie

Prezydent USA wyraził także nadzieję, że uda się pogłębić amerykańskie więzi gospodarcze z krajami tej części świata.

W imieniu Amerykanów mogę powiedzieć, że stoimy razem z narodami państw Trójmorza. Wspaniałymi narodami. Wspaniałymi krajami. Popieramy wasze dążenie do dobrobytu i bezpieczeństwa, wspieramy inicjatywę rozwoju infrastruktury. Z radością przyjmujemy tę historyczną szansę na pogłębienie naszej współpracy gospodarczej z waszym regionem.

W szczycie Trójmorza, oprócz Donalda Trumpa, wzięli udział przywódcy i reprezentanci państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA. Fot. K. Sitkowski/KPRP

Przemówienie Donalda Trumpa do narodu polskiego na placu Krasińskich w Warszawie

Prezydent Donald Trump, w przemówieniu na placu Krasińskich, potwierdził zobowiązania sojusznicze w ramach NATO. Amerykański przywódca podkreślił, że więź transatlantycka jest być może silniejsza niż kiedykolwiek. Sporą część swojego wystąpienia poświęcił na wspomnienie heroizmu Polaków w czasach II wojny światowej i okresu komunizmu.

– Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha Polaków – tymi słowami zaczął swoje przemówienie prezydent USA. Trump przemawiał przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Przemówienie Donalda Trumpa do narodu polskiego na Placu Krasińskich w Warszawie. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

To niebywały zaszczyt stać w tym mieście, przed tym pomnikiem Powstania Warszawskiego i zwracać się do narodu, którego tyle pokoleń marzyło o Polsce bezpiecznej, silnej i wolnej (…) Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie udało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli kim są (…) Przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustannych napaści, natomiast jakkolwiek można było najechać i okupować Polskę, a jej granice wymazać z mapy, to nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc (…) W tych ciemnych czasach utraciliście swą ziemię, ale przenigdy nie utraciliście dumy. Polska jest geograficznym sercem Europy, ale – co jeszcze ważniejsze – w Polakach postrzegamy duszę Europy. Wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny.

– powiedział prezydent Donald Trump.

Prezydent USA podkreślał, że jest to jego pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej jako prezydenta i bardzo się cieszy, że jest to właśnie Polska. – Polska zawsze zwycięży – mówił Donald Trump, przemawiając do Polaków na pl. Krasińskich w Warszawie. Amerykański prezydent podkreślił, że Polacy to ludzie, którzy nigdy nie stracili nadziei, i których nigdy nie udało się złamać.

Razem z papieżem Janem Pawłem Drugim Polacy wzmocnili swoją tożsamość jako narodu poświęconego Bogu. I z tą silna deklaracją: kim jesteś? zrozumieliście co robić i jak żyć. Byliście solidarni wobec nacisków, reżimowej służbie bezpieczeństwa, przeciwko okrutnemu systemowi. I zwyciężyliście, Polska przetrwała i zawsze przetrwa

– dodał prezydent USA.

Trump przypomniał, że Polska, ze wsparciem Zachodu, przezwyciężyła komunizm.

Teraz, będąc wśród najbardziej zaangażowanych członków NATO, Polska należy do wiodących narodów silnej i wolnej Europy. Silna Polska jest błogosławieństwem dla narodów Europy, i one o tym wiedzą. A silna Europa jest błogosławieństwem dla Zachodu i dla świata.

 Donald Trump wyraził zadowolenie z wizyty w naszym kraju. Podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego małżonce, Agacie Kornhauser-Dudzie, wyraził też radość z obecności innych polityków.
Szczerze dziękuję obojgu. Szczególne podziękowania mam także dla premier Szydło. Z radością witamy też obecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy, słynnego przywódcy ruchu Solidarności.
Po przyjeździe na plac Krasińskich prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump złożyli pod pomnikiem Powstania Warszawskiego wieńce. Wówczas rozległy się okrzyki „cześć i chwała bohaterom”. Przemówienia prezydenta USA na placu słuchało kilka tysięcy ludzi,  w tym politycy, m.in. premier Beata Szydło z ministrami, prezes PiS Jarosław Kaczyński, liderzy partii opozycyjnych – Grzegorz Schetyna, Paweł Kukiz, Ryszard Petru i Władysław Kosiniak-Kamysz. Był także były prezydent Lech Wałęsa. Przyjechali też uczestnicy odbywającego się w Warszawie szczytu Trójmorza. Około godziny 14.30 samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych wystartował z warszawskiego lotniska Chopina. Donald Trump odleciał do Hamburga w Niemczech, gdzie spotka się ze światowymi przywódcami na szczycie G20.

 


Galeria zdjęć: www.prezydent.pl
(PAP/IAR)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prezydent, Andrzej Duda, Donald Trump, uwaga
Znów płonęły dawne koszary na olsztyńskim Zatorzu

Wczoraj wieczorem znów płonęły olsztyńskie dawne koszary na Zatorzu. Palił się pustostan przy ul. Szewczenki 6. Jak powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV