Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polskie archiwa państwowe świętują swój jubileusz i rosnącą popularność. Coraz więcej osób szuka informacji o swoich przodkach

Fot. D. Grzymska

Archiwiści i archiwa na Pomorzu po 1945 roku – to temat seminarium naukowego, które odbyło się w Archiwum Państwowym w Olsztynie. Zorganizowano je z okazji 100-lecia polskich archiwów państwowych.

Na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach, czyli ziemiach odzyskanych instytucje te powstawały dopiero po II wojnie światowej. W Olsztynie to rok 1948 – przypomina Beata Wacławik, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Oprócz historii powstania poszczególnych archiwów na Pomorzu, prelegenci skoncentrowali się na osobach, które je tworzyły. Po II wojnie światowej nie było więc ani budynków, ani przeszkolonej kadry archiwistów. I jak mówi Katarzyna Lisiecka z Archiwum Państwowego w Koszalinie, oddział w Szczecinku, do dziś można znaleźć cenne dokumenty.

00:00 / 00:00

Olsztyńskie Archiwum Państwowe utworzono 15 listopada 1948 r. i dziś obchodzi swoje 71-lecie.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Archiwum Państwowe w Olsztynie, 100-lecie, Beata Wacławik, polskie archiwa państwowe
Jest alternatywą dla tradycyjnego modelu edukacji. Pedagogika waldorfska ma już 100 lat

Charakteryzuje ją nowatorskie podejście do kształcenia - pedagogika waldorfska obchodzi jubileusz 100-lecia działalności. Z tej okazji w olsztyńskim niepublicznym przedszkolu waldorfskim zorganizowano konferencję na temat perspektyw...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV