Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polsko-izraelski kompromis ws. nowelizacji ustawy o IPN, relokacja uchodźców i dworzec główny w Olsztynie. O tym w audycji My, Wy, Oni

Gospodarzem debaty publicystycznej był Marek Lewiński. Z zaproszenia do studia skorzystali:

  • Małgorzata Gołębicka – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Szymon Pelinko – Nowoczesna
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej
Nowelizacja uchyla art. 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca. W uzasadnieniu zmian w noweli o IPN podkreślono, że „bardziej efektywnym sposobem ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych”.

To już druga nowela ustawy o IPN uchwalona w tym roku. Poprzednia – ze stycznia – której projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości w intencji walki ze sformułowaniami typu „polskie obozy śmierci”, wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. To w niej znalazły się uchylone obecną zmianą ustawy przepisy karne za zniesławianie Polski.

Brak przymusowej relokacji uchodźców
Po wielogodzinnej dyskusji, pierwszego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, przywódcy państw i rządów krajów Wspólnoty uzgodnili, że w państwach Unii powstaną centra kontroli migrantów, a poza Wspólnotą – ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków. Uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych, m.in. z Grupy Wyszehradzkiej.

Czy Dworzec Główny w Olsztynie jest zabytkiem?
Minister kultury i dziedzictwa narodowego uchylił decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nie chciał uznać Dworca Głównego w Olsztynie za zabytek. Zdaniem Piotra Glińskiego istnieje potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego i rozważanie, czy budynek zasługuje na miano zabytku. Sprawa wraca do Olsztyna do ponownego rozpoznania.
O wpisanie dworca do rejestru wnioskowały, Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Do jego zburzenia przekonywały PKP S.A i właściciel dworca PKS, spółka Retail Provider, która chce tam zbudować galerię handlową.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: BSChromy

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, audycja, dworzec, publicystyka, uchodźcy
Czy Dworzec Główny w Olsztynie jest zabytkiem? Minister kultury zdecydował o ponownej analizie zebranej dokumentacji

Szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego uchylił decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nie chciał uznać Dworca Głównego w Olsztynie za zabytek. Zdaniem ministra Piotra Glińskiego istnieje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV