Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polsko-rosyjskie zarybianie Zalewu Wiślanego i Pregoły

Zalew Wiślany i Pregoła zarybiane będą węgorzem

Polacy i Rosjanie będą wspólnie zarybiać węgorzem Zalew Wiślany i dorzecze rosyjskiej Pregoły.

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej przewiduje, że do akwenów trafi 2 miliony sztuk narybku szklistego lub 400 tysięcy sztuk rocznych ryb.

Jak poinformował dr Stanisław Robak z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie jest już wstępne porozumienie dotyczące wspólnego przedsięwzięcia, które ma trwać około 25 lat. Zarybienie węgorzem uznanym za gatunek zagrożony wyginięciem będzie finansowane w części z pieniędzy unijnych.

Rzeka Pregoła w Kaliningradzie

Rosjanie, mimo że są poza Unią, mogą wziąć udział w tym projekcie, ponieważ Zalew Wiślany i dorzecze Pregoły to obszary transgraniczne, należące częściowo do Polski, tj. do kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Oba kraje planują zarybiać akweny proporcjonalnie do powierzchni użytkowych wód po obu stronach granicy: Polska w 44 procentach, a obwód kaliningradzki w 56 procentach. Ichtiolodzy zakładają, że w 2040 roku populacja węgorza w Zalewie Wiślanym wyniesie 161 tysięcy sztuk. (PAP/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zarybianie, ryby, Zalew Wiślany, węgorz
W jeziorach Warmii i Mazur jest coraz mniej ryb

A odpowiedzialne za zarządzanie nimi Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Warszawie i Gdańsku nie wywiązują się ze swoich obowiązków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV