Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomagają zerwać z piciem i paleniem. Stworzono darmowe aplikacje, które dopingują, a sukcesy ogłaszają w mediach społecznościowych

Stworzono darmowe aplikacje, które pomagają zerwać z piciem i paleniem. Try Dry to wirtualny kompan, który wspiera tych, którzy chcą wytrwać w trzeźwości lub przynajmniej ograniczyć picie. Quit it motywuje z kolei tych, którzy postanowili rzucić palenia.

Obie aplikacje są darmowe. Pomagają wziąć się w garść w chwilach słabości, a sukcesy ogłaszać w mediach społecznościowych.

Try Dry przemawia do rozsądku, przedstawiając zdrowotne, urodowe, psychiczne i finansowe korzyści płynące z odstawienia alkoholu w każdym kolejnym dniu abstynencji. Aplikacja powstała, by wspierać popularną w Wielkiej Brytanii inicjatywę społeczną „Dry January”. Jej organizatorzy namawiają do tego, by odstawić alkohol tylko na miesiąc i przekonać się, jak 30-dniowy detoks wpłynie na cerę i zdrowie. Wychodzą z założenia, że jeśli widoczna będzie poprawa, to będzie ona zachętą do całkowitej abstynencji, a przynajmniej do picia umiarkowanego.

Dla „długodystansowców” w Try Dry wprowadzono nowe funkcje: można wyznaczyć sobie konkretny cel, śledzić postępy i ostatecznie świętować sukces, otrzymując wirtualny medal. Sympatyczny interfejs przypomina kartę lojalnościową kawiarni, bo za każdy dzień, w którym udało się dotrzymać danej sobie obietnicy, użytkownik otrzymuje wirtualną pieczątkę.

Quit it to z kolei prosty program motywacyjny, zachęcający palaczy do rzucenia nałogu i wspierający ich tym postanowieniu. Pomaga też byłym palaczom powstrzymać się od „tylko jednego dymka”. Aplikacja zlicza papierosy, których użytkownik nie wypalił, podaje kwoty, jakie w ten sposób zaoszczędził i odnosi te sumy do cen atrakcyjnych dóbr konsumpcyjnych. Użytkownik, który nie wypali 3 tysięcy papierosów, dowie się, że zaoszczędził w ten sposób pieniądze, które wystarczą mu na zakup dobrego smartfonu.

Aplikacja każdego dnia raportuje też, ile substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla były palacz nie wpuścił do swojego organizmu. W tym programie, podobnie jak w Try Dry, można wyznaczyć sobie cel i dzielić się osiągnięciami, udostępniając raporty w mediach społecznościowych. Obie aplikacje dostępne są za darmo w popularnych sklepikach internetowych: App Store i Google Play.

Autor: PAP Life
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papierosy, alkohol, picie, palenie, uzależnienie
Pierwszy w tym roku radiowy mityng AA. Posłuchaj audycji Porozmawiajmy o życiu

Pierwsze spotkanie w tym roku otworzyło radiowy, otwarty miting AA. W rok 2020 chcemy przejść razem z tradycjami wielkiej księgi Anonimowych Alkoholików. Dwanaście kroków AA jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV