Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomnik ks. Wojciecha Zinka już stoi, ale zbiórka funduszy trwa

Pomnik księdza Wojciecha Alberta Zinka w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

Monument bohaterskiego księdza już stanął przed olsztyńską bazyliką. Przewodniczący komitetu budowy pomnika Władysław Kałudziński nadal apeluje o wpłaty.  Brakuje jeszcze około 5 tys. złotych na podatek VAT.

Pomnik miał pierwotnie kosztować 100 tys. złotych, komitet zmieścił się w kwocie 75 tys. złotych.  Cegiełką wspomagająca budowę pomnika jest książka „Niezłomny Warmiak” autorstwa Edwarda Cyfusa, Warmiaka i członka komitetu. Datki można przekazywać też na konto: 38885800012001012660990502 lub wrzucić do puszki w księgarni aMBasador na Starym Mieście.

Ks. Wojciech Adalbert Zink (ur.1902) był synem Niemca i Warmiaczki. W 1951 roku został administratorem apostolskim na Warmii. Jako zarządca diecezji często spotykał się z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Jako jedyny hierarcha kościelny, nie podpisał deklaracji Episkopatu z września 1953 aprobującej aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Nie dopuścił też, by jego diecezja podporządkowała się władzom komunistycznym. Władze zażądały od katolickich księży absolutnego podporządkowania się. Domagały się m.in. odczytania deklaracji lojalności w parafiach. Ks. Zink nie tylko deklaracji nie podpisał, ale też nie zgodził się na jej odczytanie, za co został aresztowany. W więzieniu mokotowskim spędził 16 miesięcy. Pobyt w celi zrujnował mu zdrowie.

Później prymas Wyszyński powiedział, że w najcięższym momencie bronił go tylko „Niemiec i pies”. Psem był owczarek Baca, który ugryzł podczas aresztowania prymasa jednego z ubeków, a „Niemiec”, to oczywiście ks. Zink.

Ks. Zink do diecezji warmińskiej wrócił w grudniu 1956 roku. Został mianowany wikariuszem generalnym. Zmarł 9 września 1969 roku w Olsztynie. Został pochowany na cmentarzu w Gietrzwałdzie, obok swej matki, Warmiaczki z Woryt. Prymas Wyszyński w telegramie napisał m.in. : — Cierpienie i udręki, które przeżył w walce o sprawiedliwość i wolność Kościoła niech pozostaną w pamięci Ludu i całej Polski.

W 2018 roku otrzymał Tytuł Sprawiedliwego przyznawany pośmiertnie osobom, które w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka. W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto pamiątkowy kamień i posadzono drzewko księdza Adalberta Wojciecha Zinka.  Dotychczas tytułem Sprawiedliwego uhonorowani zostali m.in. Marek Edelman, Jan Karski i Witold Pilecki.

Pomnik autorstwa rzeźbiarza Izydora Borysa powstał z inicjatywy społeczników, księży i artystów. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 29 września, po Mszy św. o godz. 12.00.

Pomnik księdza Wojciecha Alberta Zinka w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

Autor/redakcja: A.Socha

Przeczytaj poprzedni wpis:
Maciej Nawacki: „Jestem członkiem KRS i mam nie tylko prawo, ale i obowiązek reagować na wszystkie bolączki wymiaru sprawiedliwości”

Sąd Najwyższy popełnił postanowienie, którym zawiesił obowiązywanie prawa w Polsce, chodzi o kilka przepisów dotyczących sędziów SN - mówił w Porannych pytaniach sędzia Maciej Nawacki członek...

Zamknij
RadioOlsztynTV