Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Pomysł budowy płotu na wschodniej granicy był nierealny”. Ministerstwo zapowiada dopłaty za każdego odstrzelonego dzika

To już pewne – nie będzie płotu, który miał powstrzymywać napływ dzików zarażonych ASF-em. W zamian za to minister rolnictwa proponuje dofinansowanie w zakresie bioasekuracji.

Rolnicy otrzymają 75 % nakładów poniesionych np. na zakup mat dezynfekcyjnych, czy sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych. Jak ważne są to działania – mówi Dorota Daniluk, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Olsztynie:

Hodowcy przede wszystkim muszą zrozumieć, że te zasady biosekuracji nie są dla inspekcji weterynaryjnej, to są zasady, które chronią ich stado przed rozprzestrzenianiem się tego wirusa.

00:00 / 00:00

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że same działania bioasekuracyjne, choć są kluczowe, już nie wystarczą. Dlatego po spotkaniu z myśliwymi proponuje podwyższenie kwoty za każdego odstrzelonego dzika. To, zdaniem ministra ma zachęcić ich do częstszych polowań. Pomagać myśliwym mają funkcjonariusze straży granicznej. W jaki sposób? O tym mówił Romuald Amborski, łowczy okręgowy PZŁ w Olsztynie:

Straż graniczna w ramach swoich środków, ma informować myśliwych o ruchach dzików, a myśliwi (jeśli to będzie możliwe), będą się starać je odstrzeliwać.

00:00 / 00:00

W ciągu miesiąca na Warmii i Mazurach wykryto 14 ognisk ASF, z czego najwięcej, bo aż sześć w powiecie węgorzewskim.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, dzik, odstrzał, afrykański pomór świń
Zmiany w ustawie o zwalczaniu ASF. Nowelizacja ułatwi sprzedaż mięsa wieprzowego

Rządowy projekt nowelizacji specjalnej ustawy o zwalczaniu skutków ASF został skierowany do drugiego czytania w Sejmie. Podczas sejmowej komisji rolnictwa odbyło się pierwsze czytanie noweli. Za...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV