Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 12 mln zł na remont murów obronnych w Pasłęku

Fot. A. Pastuszka

Władze miejskie Pasłęka wybrały wykonawcę, który za ok. 12,8 mln zł wyremontuje średniowieczne mury obronne. Prace obejmą zabytkowe fortyfikacje o długości blisko tysiąca metrów i mają zakończyć się w 2022 r.

Jak poinformował pasłęcki urząd miasta, do przetargu przystąpiły trzy firmy, spośród których wybrano wykonawcę oferującego przeprowadzenie remontu murów za ok. 12,8 mln. Prace ze względu na skalę i trudność zostały podzielone na trzy etapy; ostatni z nich ma się zakończyć w październiku 2022 r.

Łącznie zostanie odrestaurowanych 970 metrów murów. To jedna z najdłuższych, zachowanych od czasów średniowiecza, tego typu fortyfikacji w Polsce.

Władze Pasłęka planowały tę inwestycję od dawna, bo stan zabytkowych murów pogarszał się z roku na rok. Stała się ona możliwa dzięki uzyskaniu na ten cel 8,5 mln zł z dofinansowania z UE.

Będzie to już druga próba pasłęckiego samorządu przeprowadzenia remontu murów. Pod koniec ubiegłego roku gmina odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, zarzucając mu niedotrzymanie warunków. W związku z tym skierowała też zawiadomienie do prokuratury, która wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego uszkodzenia obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

Mury obronne – otaczające pasłęckie stare miasto – zostały wzniesione ok. 1320 r. wraz z bramami i basztami. Miejscowy zamek został zniszczony w trakcie wojny polsko-krzyżackiej w 1520 r. i rozebrany do fundamentów. Jego odbudowę zakończył w 1578 r. elektor brandenburski Jerzy Fryderyk.

W 1945 r. zamek został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej i ponownie odbudowany w latach 1968-1975. Obecnie mieści się tam siedziba władz miejskich, biblioteki i ośrodka kultury. Poszukiwacze skarbów od lat uważają, że jest to jedno z możliwych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty.

 

Autor: Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, remont, Pasłęk, dofinansowanie
Ponad 100 mld złotych wsparcia dla firm. Premier przedstawił „tarczę finansową”

Premier Mateusz Morawiecki przedstawili w środę "tarczę finansową", czyli propozycje, które mają pomóc firmom w okresie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Wartość pomocy finansowej, która ma trafić...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV