Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 23 miliardy złotych przeznaczono w tym roku na Program 500 plus. Rząd planuje uproszczenie przepisów

Dokument podsumowujący program 500 plus w najbliższych dniach trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, a następnie do rządu i Sejmu.

Zdaniem szefowej Ministerstwa Rodziny. Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, w połowie kwietnia program będzie przedmiotem debaty parlamentarzystów.

Wprowadzając program „Rodzina 500 plus” ministerstwo zobowiązało się do przedstawienia radzie ministrów dokumentu będącego przeglądem systemu wsparcia rodzin. Miał zostać opracowany do końca marca. W lutym i w marcu członkowie kierownictwa resortu spotykali się z samorządowcami z całego kraju, by podsumować pierwszy rok obowiązywania programu 500 plus i dyskutować o innych rozwiązaniach wspierających rodziny.

Elżbieta Rafalska zapewniła, że w dokumencie nie ma nic, „czego beneficjenci programu 500 plus mogliby się obawiać”. – Fundamenty się nie zmienią. To, co proponujemy, to doprecyzowanie wielu przepisów, które nastręczają trudności interpretacyjne – powiedziała. Zapowiedziała m.in. ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenie rodzinne i wychowawcze, doprecyzowanie przepisów dotyczących opieki naprzemiennej, związanych z utratą i uzyskaniem dochodu, a także próbę doprecyzowania zapisów dotyczących działalności gospodarczej w oparciu o ryczałt.

Minister rodziny mówiła, jest pewien problem z deklarowaniem dochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt, które wykazują, że nie mają dochodu albo ten dochód jest znikomy. Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że dokument dotyczy nie tylko programu 500 plus, ale także m.in. świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych. – Nie proponujemy żadnych rewolucyjnych zmian – zapewniła.

Program „Rodzina 500 plus” wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. Dzięki niemu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 roku życia. W mniej zamożnych rodzinach – po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi – świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Według danych na koniec lutego 2017 roku wsparciem z programu objęto ponad 3 miliony 82 tysiące dzieci do lat 18. Do ponad 2 milinów 57 tysięcy rodzin trafiło 21 miliardów złotych. W pierwszym roku obowiązywania programu przeznaczono na niego ponad 17 miliardów złotych, a w tym roku – ponad 23 miliardy złotych.

(PAP/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, dzieci, 500 plus
Jak rozpoznać dziecko, któremu dzieje się krzywda i jak reagować?

O tym rozmawiają uczestnicy konferencji, która rozpoczęła się w Elblągu. W spotkaniu pod hasłem "Bezpieczny start w dziecięcy świat" biorą udział osoby, które w swojej pracy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV