Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 5 mln zł za szkody wyrządzone przez bobry

Bobry to sympatyczne i niezwykłe zwierzęta, ale powodują szkody

 To rekordowa kwota odszkodowań wypłacanych w ostatnich latach – wynika z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie. Bobrom sprzyjały większe niż zazwyczaj opady deszczu.

Jak poinformowała Maja Jakubiuk z olsztyńskiej RDOŚ, do końca mijającego roku wpłynęło ponad 1,4 tys. wniosków o wypłatę przez Skarb Państwa blisko 5,2 mln zł za szkody wyrządzone przez bobry na Warmii i Mazurach.

Łączna wysokość odszkodowań związanych z działalnością bobrów w tym regionie rosła z roku na rok, co tłumaczono coraz większą liczbą tych zwierząt i zajmowaniem przez nie nowych terenów. Populacja bobrów w tym regionie szacowana jest na 11 tys. osobników i należy do najliczniejszych w kraju.

Jeszcze w 2011 r. kwota wszystkich wypłat za działalność bobrów wynosiła 2,5 mln zł, natomiast w 2016 r. sięgnęła już blisko 4 mln zł. W ocenie RDOŚ, tegoroczna rekordowa liczba zgłoszonych szkód ma prawdopodobnie związek z wysokim poziomom wód, spowodowanym zdecydowanie większymi opadami deszczu niż w latach ubiegłych.

Większość strat dotyczy zalanych użytków zielonych. Zgłaszano jednak również podtopienia budynków wywołane spiętrzeniem wód przez bobry, a także uszkodzenia maszyn rolniczych, które wjechały w zapadliny nad norami wykopanymi przez bobry. Były też przypadki wpadnięcia zwierząt gospodarskich do takich nor oraz uszkodzeń płotów i kajaka, przygniecionych przez drzewa, które ścięły bobry.

Możliwość zgłaszania przez właścicieli nieruchomości tak nietypowych strat ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego sprzed czterech lat, który uznał, że artykuł ustawy o ochronie przyrody, ograniczający odpowiedzialność Skarbu Państwa wyłącznie do szkód wyrządzonych przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim, jest niezgodny z konstytucją.

Z danych RDOŚ wynika, że od kilku lat w woj. warmińsko-mazurskim na zbliżonym poziomie utrzymują się szkody powodowane przez inne gatunki zwierząt chronionych. W tym roku zgłoszono wnioski o wypłatę ponad 100 tys. zł za zwierzęta hodowlane zagryzione przez wilki. Na 13 tys. zł oszacowano natomiast szkody wyrządzone w uprawach rolnych przez żubry z Puszczy Boreckiej.

Aby ograniczyć szkody, w ciągu ostatniego roku dokonano odstrzału 37 bobrów, a cztery bobrowe rodziny odłowiono i przesiedlono w inne miejsca. W 14 tamach zbudowanych przez te zwierzęta zamontowano specjalne urządzenia przelewowe w celu obniżenia poziomu wody w rozlewiskach. Olsztyńska RDOŚ zakupiła też i przekazała rolnikom 6,5 tys. m.b. fladr służących do odstraszania wilków od pastwisk i miejsc przebywania zwierząt gospodarskich.

Autor: Marcin Boguszewski/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pożar domku w Jabłonce. W środku przebywało 13 osób

W nocy około 1.30 straż pożarna została powiadomiona o pożarze w Jabłonce. W domku letniskowym przebywało 13 osób. Nikomu się nie stało. Jak zapewnił Andrzej Osowski,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV