Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 560 lat temu Krzyżacy opuścili elbląski zamek. Do dziś nie przeprowadzono badań archeologicznych

Elbląg, zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Fot. Anna Grzelak

12 lutego 1454 mieszczanie elbląscy wygnali z miasta Krzyżaków i rozebrali ich siedzibę. Według przekazów – elbląski zamek krzyżacki był drugą, co do wielkości budowlą na ziemiach zakonu i bardziej okazałą niż ta w Malborku.

Niestety, wciąż brakuje fizycznego potwierdzenia tych dawnych relacji, bo wciąż nie przeprowadzono badań archeologicznych tego miejsca. Muzeum Archeologiczno-Historyczne dysponuje tylko niewielkimi fragmentami budowli. Być może więcej kryje ziemia.

Z zamku niewiele zostało, bo elblążanie okazali się bardzo dokładni w dziele rozbiórki gmachu, który został zbudowany w połowie XIII wieku – tłumaczy Wiesława Rynkiewicz Domino z Muzeum w Elblągu. Na wynik poszukiwania pozostałości po tej potencjalnej atrakcji turystycznej czekają nie tylko elblążanie. Jeszcze bardziej naukowcy, bo to ciekawa historia – potwierdza archeolog dr Mirosław Marcinkowski. Jedno jest pewne – jeśli teren pozamkowy będzie sprzedany pod zabudowę, to archeolodzy przekopią go jako pierwsi.

Z datą zburzenia zamku krzyżackiego wiąże się jeszcze jedna współczesna historia. Otóż 12 lutego 1945 roku Elbląg miał zostać zdobyty przez Armię Radziecką, na pamiątkę tego nadano jednej z ulic nazwę 12 Lutego. Potem historycy zmienili tę datę na 10 lutego. Ale ulica została. Teraz decyzją Rady Miasta ma upamiętniać bunt elblążan i koniec panowania Krzyżaków.

Fot. Zdjęcie ze strony www.elblag.eu

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Krzyżacy
Kolejne zmiany w sądach. Minister Ziobro odwołał prezesów w Elblągu i Braniewie

Niska efektywność w sądach rejonowych w Elblągu i Braniewie jest powodem zmian na stanowiskach prezesów w placówkach - informuje ministerstwo sprawiedliwości. Przeprowadzono analizę jakości pracy oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV