Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 930 komisji szacuje straty związane z suszą. Jak wygląda sytuacja na Warmii i Mazurach?

Fot. Fotolia.com

Straty suszowe szacuje już 931 komisji na terenie całego kraju. Najwięcej pracuje w województwie wielkopolskim – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Susza nie występuje tylko w dwóch województwach: małopolskim i warmińsko-mazurskim.

W województwie wielkopolskim straty spowodowane suszą szacuje już 192 komisje, w łódzkim – 160, dolnośląskim – 82, podlaskim – 79; lubuskim – 77, lubelskim – 68.

Z ostatniego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że suszą objętych jest 14 województw, nie ma jej tylko w województwach małopolskim i warmińsko-mazurskim. Największy deficyt wody jest w województwie lubuskim.

Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw, czyli zboża jare i ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniak, chmiel.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,8% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin.

Duże zagrożenie w okresie raportowania od 11 maja do 10 lipca 2019 r. wystąpiło również wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 947 gminach Polski (ponad 38% gmin kraju). Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni około 22% gruntów ornych.

 

Autor: A. Wysoczańska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w susza, straty, komisje
Ryszard Zarudzki: Mniejsze plony mogą być rekompensowane wyższą ceną

- Susza jest mniejsza niż w zeszłym roku i mamy sytuację pod kontrolą - powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyna wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV