Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad połowa funduszy z programu Polska Wschodnia jest już rozliczona z KE. Resort przedstawił nowe dane

Fot. fotolia

Ponad połowa funduszy ze środków unijnych zainwestowanych w programie Polska Wschodnia została już rozliczona z Komisją Europejską – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak wyliczył resort, wartość zrealizowanych i rozliczonych przez samorządy i przedsiębiorców inwestycji, które pracują dla makroregionu, to ok. 4 mld zł.

Program Polska Wschodnia to pierwszy z krajowych programów, w którym rozliczyliśmy ponad połowę dostępnych funduszy UE. To pokazuje, że bez względu na zasobność budżetu, najbardziej liczy się efektywność realizowanych inwestycji oraz skuteczność ich rozliczania

– mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przypomniała, że cały program to ponad 8 miliardów złotych z funduszy europejskich, które wspierają inwestycje w innowacyjną przedsiębiorczość, infrastrukturę drogową, ponadregionalne połączenia kolejowe oraz w zrównoważony, ekologiczny transport miejski w stolicach województw makroregionu. Zaznaczyła, że w zawartych umowach jest już 82 procent całego budżetu.

Do rozdysponowania pozostało zatem zaledwie 18 procent z dostępnej puli. To przede wszystkim pieniądze dla przedsiębiorców, o które mogą wnioskować w trwających i przyszłych konkursach

– wskazała.

Jak informuje MFiPR, mieszkańcy Polski Wschodniej mogą już jeździć po 27 z 28 odcinków dróg zaplanowanych w programie. To zarówno nowe, jak i zmodernizowane trasy, które poprawiają dostępność transportową makroregionu, a w szczególności miast wojewódzkich i obszarów wokół nich, łącząc je z siecią dróg krajowych i transeuropejskich.

Zaawansowana jest także realizacja inwestycji kolejowych. Jak podliczono, dzięki wsparciu programu Polska Wschodnia do 2023 roku w makroregionie zmodernizowanych zostanie 540 kilometrów linii kolejowych, 10 dworców i 32 stacje. Odnowionych lub nowo utworzonych będzie 71 przystanków osobowych.

Ponadto resort podkreślił, że program wspiera 14 inwestycji w ekologiczny transport miejski w stolicach województw Polski Wschodniej. Pasażerowie już korzystają z niemal 160 nowych ekologicznych autobusów i trolejbusów, nowych buspasów, ścieżek rowerowych czy inteligentnych systemów transportowych.

W programie – jak wskazano – jest także przygotowywana, jako element Funduszowego Pakietu Antywirusowego, pomoc finansowa dla małych i średnich przedsiębiorców z Polski Wschodniej, dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii Covid-19.

Przypomnijmy, program Polska Wschodnia to dodatkowy instrument wsparcia finansowego dla 5 województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Autor: Ewa Wesołowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, rozliczenie, fundusze, Program Polska Wschodnia
Większość mieszkańców Olsztyna rozliczyła już ubiegłoroczne PIT-y. „Zeznania cały czas wpływają”

Zeznania podatkowe cały czas wpływają. W Olsztynie zdecydowana większość podatników, złożyła już swoje PIT-y za ubiegły rok. Jak informuje Renata Kostowska rzecznik Izby Administracji Skarbowej w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV