Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od początku roku padło tysiąc dzików z chorobą ASF

Fot. fotolia.com

Nieustannie prowadzone są poszukiwania padłych dzików. Od stycznia znaleziono już ponad tysiąc sztuk, u których stwierdzono afrykański pomór świń. Akcje poszukiwawcze prowadzone są w sposób ciągły, przy zaangażowaniu służb podległych wojewodom, a także wojska i policji.

O potencjalnym zagrożeniu chorobą rozmawiano na   posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF. Obecnie prowadzone są działania do zmniejszenia populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie całego kraju. Zaktualizowane zostały wieloletnie łowieckie plany hodowlane. Zmiany były wcześniej uzgadniane z marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim. Omawiano także realizację rekomendacji dotyczącej zamknięcia przepustów dla dzikiej zwierzyny wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Przepusty na A2 i A1  zostały zamknięte. Obecnie prowadzone są działania związane z zamknięciem przepustów na odcinkach dróg S7 i S8.Dotychczas od wykrycia wirusa ASF w Polsce, czyli od lutego 2014 r. ujawniono 1836 przypadków i 108 ognisk. Ostatnie, 23 lutego 2018 r. w gospodarstwie, w którym znajdowało się 640 świń, położonym w gminie Jabłoń w województwie lubelskim.Wirus ASF u świń wystąpił w woj. podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim. Natomiast u dzików – oprócz podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego, również w  warmińsko-mazurskim. .

Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, Ministerstwo Rolnictwa, ASF
Czy zapory na dziki wzdłuż granicy powstaną za unijne pieniądze?

Polska będzie starała się o środki unijne na budowę zapory wzdłuż wschodniej granicy, która ma powstrzymać migrację dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń z krajów ościennych. Taką...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV