Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poprawia się sytuacja na Żuławach Wiślanych. Prezydent Elbląga odwołał stan pogotowia przeciwpowodziowego

Fot. Marek Lewandowski

Prezydent Elbląga odwołał pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone w środę, kiedy rzeka Elbląg przekroczyła stan alarmowy. Teraz po ustaniu cofki jej poziom wrócił do wysokości około 5,5 metra.

Wójt gminy Elbląg prawdopodobnie odwoła pogotowie w południe. Zależy to od przeglądu wałów, który obecnie prowadzą służby gminne i pracownicy Wód Polskich.

Stan wałów – to jest ta sprawa, która obecnie najbardziej martwi samorządowców. Jak wiadomo wpływ na ich stabilność ma  całoroczna obsługa i szybka likwidacja szkód np. po bobrach. Jeśli wały nie są koszone to bardzo utrudnia ich sprawdzanie. A podczas powodzi w miejscach, gdzie są nory powstają przesiąki. A to grozi powstaniem wyrw. Na początku roku brakowało pieniędzy na  utrzymanie, dlatego stan wałów nie jest najlepszy – wyjaśnia Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim. I jak dotąd nie ma doniesień w sprawie uszkodzeń wałów.

Na Wyspie Nowakowskiej rzeki Nogat i Elbląg też są w bezpiecznych granicach stanów wysokich. Fala powodziowa dotarła do jeziora Druzno, które sięga w Węglach-Żukowie poziomu alarmowego. Tam przez najbliższe dni planowany jest stały monitoring. Ustał wiatr i jest mróz, który stabilizuje wały.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odwołanie, Zalew Wiślany, cofka, stan ostrzegawczy
Sytuacja na Żuławach stabilizuje się. Jednak w Suchaczu strażacy walczyli z wodą

W Suchaczu strażacy pomagali w ratowaniu przed zalaniem przez wysoką falę trzech domostw. Dwa znajdują się przy ulicy Kieleckiej i Cegielnianej. Trzecie to dom przy Alei...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV