Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Popularyzują naukę, odkrywają, uczą. Olsztyński Instytut PAN obchodzi 30-lecie istnienia

Europejska Noc Naukowców 2017

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie obchodzi 30-lecie istnienia. W tym roku rozpocznie się budowa docelowej siedziby Instytutu początkowo działającego, jako Centrum Agrotechnologii i Weterynarii PAN.

Jak podkreślił prof. Mariusz Piskuła dyrektor Instytutu, początki placówki sięgają połowy lat 80 XX wieku. Rozmowy na temat jej powołania rozpoczęły się w 1986 roku a zaangażowali się w nie profesorowie: Tadeusz Krzymowski, Halina Kozłowska, Antoni Rutkowski i Tadeusz Garbuliński.

23 lutego 1988 roku uchwałą prezydium PAN powołano do życia Centrum Agrotechnologii i Weterynarii PAN, pierwszym dyrektorem został prof. Tadeusz Krzymowski.

Nowa placówka powstała na bazie Akademii Rolniczo-Technicznej w Kortowie, sięgając po jej kadrę naukową a także korzystając przez pierwsze lata z jej zaplecza. Rozproszenie w wielu miejscach na terenie ART pracowni i laboratoriów nie sprzyjało rozwojowi i prowadzeniu działalności naukowej.

Po paru latach obecny Oddział Nauk o Żywności ulokował się w baraku przy ulicy Tuwima, obecny Oddział Biologii i Rozrodu przy ulicy Prawocheńskiego a następnie przy ulicy Bydgoskiej. „Był to czas przemian ustrojowych, stan budynków, w jakich przyszło pracować naukowcom PAN pozostawiał wiele do życzenia, ale już wtedy zaczęliśmy inwestować w zaplecze badawcze”- wyjaśnił prof. Piskuła.

Kolejne lata to ubieganie się o lepsze warunki do pracy. W 1995 roku na wniosek Rady Naukowej i przy aprobacie prezydium PAN placówka uzyskała status instytutu i nazwę Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN a 4 lata późnej uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego w naukach rolniczych w dyscyplinach technologia żywności i żywienia oraz zootechnika.

W ciągu 30 lat zatrudnienie wzrosło 10 krotnie, obecnie Instytut PAN w Olsztynie wraz ze stacją badawczą w Popielnie zatrudnia 220 pracowników w tym 16 profesorów tytularnych, 25 doktorów habilitowanych i 35 doktorów.

Naukowcy Instytutu PAN w Olsztynie popularyzują także naukę w mniej formalny sposób. „Nie zamykamy się w laboratoriach, zrezygnowaliśmy z tak zwanych dni otwartych, ponieważ nie cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Wychodzimy na zewnątrz, na starówce organizujemy pikniki naukowe dla dzieci i całych rodzin. W czasie ferii czy przerw świątecznych zapraszamy uczniów na spotkania naukowe i warsztaty” – wymienił. Za tę działalność Instytut  zyskał w ub. roku tytuł „Popularyzator Nauki 2017” w konkursie organizowanym przez serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rok jubileuszowy dla Instytutu jest zarazem przełomowym, ponieważ po 30 latach istnienia, rozpocznie się budowa jego docelowej siedziby z zapleczem biznesowym. Przyjmuje się, że zostanie oddana do użytku do końca 2020 r.

Dzięki obiektowi, który znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, placówka ma odblokować swój potencjał badawczy i rozszerzyć współpracę z przedsiębiorcami.

Autorka: A. Libudzka (PAP)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w fusion night, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, prof. Piskuła
Europejska Noc Naukowców już w najbliższy piątek w Olsztynie!

Ponad 130 eksperymentów, pokazów, warsztatów i innych naukowych atrakcji czeka na mieszkańców Warmii i Mazur. Olsztyn jest jednym z dwóch miast w Polsce, które będą gospodarzem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV