Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porozmawiajmy o toksycznych matkach

Fot. PAP

Matka jest czuła, kocha, zawsze wspiera, pomaga, wybacza. Jest wrażliwa i empatyczna… Ale czy każda?
Może czas najwyższy spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że to często tylko etos. To od kobiety, która urodziła dziecko zależy, czy słowo matka będzie znaczyło coś więcej.

Matka to przecież tylko człowiek i jak każdy z nas ma swoje wady, i co często piszecie w swoich wiadomościach do naszej grupy wsparcia, coraz rzadziej bywa modelem z obrazka. Takie kreacje odpowiedzialnej, ogarniającej życie, do tego z uśmiechem na twarzy kobiety potrafi zakłamać rzeczywistość. I wcale nie chodzi tylko o destrukcyjne rodziny, patologiczne środowiska. Ile wśród nas jest osób, które mają żal do swojej matki? Za co, powody można pewnie mnożyć…

Piszecie:

Nie liczę ile razy płakałam przez matkę, ile razy moje serce krzyczało z nienawiści do niej. Tyle razy niesprawiedliwie mnie oceniła i ukarała, ośmieszyła. Potem przepraszała, mówiła, że to dla mojego dobra… Zniszczyła moje dzieciństwo, a teraz robi to dalej, mimo, że jestem dorosła… mówi, że kocha, a ja nie wierzę w to już od dawna, bardziej czuję, że mnie nienawidzi, bo jak rozumieć okazywanie miłość za coś – za posłuszeństwo, lojalność mimo wszystko… ?

Wmawia się nam, że każde działanie matki jest wyrazem jej miłości, bez względu na konsekwencje tych działań. A co jeśli są toksyczne, jeśli destrukcyjnie wpływają na życie bliskich, zwłaszcza dzieci?

Toksyczne matki to wciąż temat tabu. Dlaczego? Bo trudno nam przyznać, że kobieta może sobie nie radzić. A to błąd, bo tu potrzebna jest pomoc i matce i dzieciom. Bo często ani jedna, ani druga ze stron nie przyznaje, że ma problem. Do wysłuchania audycji zaprasza Kinga Grabowska.

Posłuchaj audycji Porozmawiajmy o…

00:00 / 00:00

Redakcja: K.Ośko/B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w życie
Sukces lekarzy z olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego. Skomplikowana operacja uratowała życie 8-letniej Weronice

8-letnia Weronika Lange z Ciechanowa, dzięki nowatorskiej operacji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie będzie żyła, a jej mózg będzie mógł się normalnie rozwijać. To pierwsza taka...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV