Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury otrzyma rządowe wsparcie

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał premierowi projekt rozporządzenia, który gwarantuje polskim portom lotniczym wsparcie finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Środki trafią m.in. do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Z pomocy będzie mogło skorzystać 14 lotnisk na łączną kwotę 142,2 mln zł. Zostaną nią objęte wszystkie lotniska, które przed wybuchem epidemii prowadziły regularną działalność operacyjną. Są to: Lotnisko Chopina w Warszawie, Kraków – Balice, Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Katowice – Pyrzowice, Wrocław – Strachowice, Warszawa – Modlin, Poznań – Ławica, Rzeszów – Jasionka, Szczecin – Goleniów, Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Olsztyn – Mazury, Zielona Góra – Babimost.

Rok 2019 zakończyliśmy bijąc kolejne rekordy liczby obsłużonych podróżnych. Z polskich lotnisk skorzystało prawie 49 mln pasażerów. Czas pandemii zatrzymał ten dynamiczny rozwój, ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu instrumentowi wsparcia polskie lotniska będą mogły wrócić na pierwotną ścieżkę wzrostu

– powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Rządowa pomoc trafi również do lotnisk, które są prowadzone przez władze samorządowe i to one ponoszą odpowiedzialność za prowadzenie obiektu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego funkcjonowania. Decyzja  o finansowym wsparciu  została podjęta ze względu na znaczenie systemu infrastruktury lotniczej dla bezpieczeństwa i stabilności gospodarki państwa.

Na mocy rozporządzenia porty lotnicze będą mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będą  zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Dotacja będzie przyznawana na pokrycie kosztów, których katalog zostanie zawarty w projekcie rozporządzenia.

Szacuje się, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 mln zł w ciągu najbliższego roku. Oprócz tego wsparcia wszystkie lotniska – tak jak każdy inny podmiot gospodarczy – mogą skorzystać z rządowej pomocy w formie Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Antykryzysowej 2.0 czy Tarczy Finansowej.

Źródło: MI
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Szymany, rząd, wsparcie, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Organizacje pozarządowe i koła gospodyń wiejskich mogą składać wnioski o pomoc finansową

Można już składać wnioski o pomoc z rządowego Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19. Na dotacje przeznaczono 10 milionów złotych. Program skierowany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV