Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poseł Zbigniew Babalski: Premier zapewnił, że dołoży do przekopu Mierzei Wiślanej z budżetu państwa

Fot. P.Getka

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że do przekopu Mierzei Wiślanej będzie można dołożyć z budżetu państwa – mówił w Porannych pytaniach warmińsko-mazurski poseł PiS Zbigniew Babalski.

Już wiadomo, że taki ruch będzie potrzebny. Początkowo koszt inwestycji szacowano na 880 milionów złotych. Najtańsze oferty są jednak o ponad 100 milionów złotych wyższe – przyznaje poseł Babalski.

Wierzę, że tak będzie. Zostało złożonych siedem ofert, w tym trzy chińskie, jedna 100-procentowo polska Budimex i trzy firmy z kapitałem mieszanym. Każda z tych ofert jest w tej chwili badana. Premier zapewniał, że kwestia dołożenia do tej inwestycji z budżetu nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Natomiast, jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk nowego przetargu na przekop nie będzie, a w lipcu ma zostać wskazany wykonawca budowy, z którym jesienią zostanie podpisana umowa.

Gość Porannych pytań mówił także o zmianach w Karcie Nauczyciela. Sejm zajmie się dziś zmianami. Nowe zapisy miałyby zapewnić podwyżki, zagwarantować minimalny dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 złotych i jednorazowy dodatek dla nauczycieli stażystów. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 września. Jak mówił poseł Zbigniew Babalski. projektowane zmiany to postulaty Solidarności, a nie Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zawiesił strajk i nie wyklucza jego odwieszenia we wrześniu.

Chcemy zrobić żeby nie było strajków. Mamy nowego ministra Dariusza Piątkowskiego. Wiem, że podjął już starania i działania, by nie czekać do września tylko spotykać się z nauczycielami i rozmawiać z centralami związkowymi, żeby uniknąć tego chaosu, który był w czasie strajku. Przypomnę, że z dniem 1 września będzie kolejna realizacja tych postulatów. A więc podwyżka płac o 9,6 procenta, w tym roku będzie to w sumie około 20 procent.

Projekt przewiduje również wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego w wysokości 1000 złotych ma być wypłacane w terminie do 30 września roku.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego ze Zbigniewem Babalskim

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Babalski, przekop, nauczyciele
Nie będzie nowego przetargu na przekop Mierzei Wiślanej. W lipcu ma być wskazany wykonawca budowy

Jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, jesienią zostanie podpisana umowa z wykonawcą inwestycji. Oferty od potencjalnych wykonawców nowej drogi wodnej między Zatoką...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV