Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posępna wizja Romana P.

Kadr z filmu „Prawdziwa historia”.

W najnowszym Do Zobaczenia Monika Szczygło i Łukasz Adamski wchodzą do mrocznego świata Romana Polańskiego, który opowiada „Prawdziwą historię”.

Ten film jest oparty na wszystkich lękach i obsesjach 84 letniego reżysera, widocznych w całej jego twórczości. Intruz wkraczający do pozornie poukładanego życia. Osaczenie przez wroga. Wieczna ucieczka i gra z własnymi demonami. Nie ważne czy Polański robi film o diable, uzależnieniu od seksu, politycznych intrygach, wodzonym za nos detektywie, ukrywającym się przed Niemcami Żydzie czy wampirach- ucieczka przed intruzem jest zawsze taka sama. Polański przed przeszłością uciec nie umie, co pokazują ostatnie wydarzenia w jego osobistym życiu. „Prawdziwa historia” jest antytezą mojego ukochanego filmu Polańskiego czyli „Lokatora”. To ciekawe, że momentami tak bardzo przypomina słynną „Misery” na podstawie dalekiego lata świetlne od stylistyki Polańskiego Stephena Kinga. Polański bawi się z widzem, zatapiając historię w ogranych motywach popkulturowego klasyku, tylko po to by jeszcze mocniej pokazać potrzebę wyzwolenia artysty. To bardzo ironiczne. Wtórne i poniżej możliwości mistrza. No, ale wciąż może się podoba.

– pisał na wpolityce.pl o „Prawdziwej historii” Łukasz Adamski.

Posłuchaj audycji Do Zobaczenia

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w netflix, Prawdziwa historia, Roman Polański, Showmax, 120 uderzeń serca, Opowieść podręczna
Dramat, dokument i postapo

Co w tym tygodniu warto zobaczyć? Tym razem w Do Zobaczenia kino domowe. Na DVD pojawiło się pokręcone "Zabójstwo świętego jelenia" Giorgosa Lanthimosa, które dogłębnie zlustrujemy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV