Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
Logowanie
 

Powiaty z Warmii i Mazur mają problem ze stworzeniem baz danych geodezyjnych

Miliony złotych na bazy danych geodezyjnych. To potrzeby starostw powiatowych na Warmii i Mazurach. 

Powiaty powinny stworzyć zintegrowane bazy danych geodezyjnych. Na Warmii i Mazurach takie bazy mają zaledwie 2 z 21 powiatów. Są to miasto Olsztyn i powiat ostródzki.

– W pozostałych są elementy baz, ale wymagają uzupełnienia i integracji – przyznaje wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Olsztynie Stanisław Kowalski. Problem to brak pieniędzy.

– Starostwa powiatowe mają zbyt mało własnych środków, żeby to zrobić – przyznaje wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Dlatego pieniądze na tworzenie i aktualizację baz geodezyjnych przewidziano w dwóch programach korzystających z finansowania unijnego – Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.

Potrzeby warmińsko-mazurskich starostw szacowane są na 130 milionów złotych. Geodeci przypominają zaś, że takie bazy są potrzebne nie tylko do wydawania zezwoleń na budowę. – Z danych geodezyjnych dostarczanych przez starostwa korzystają również służby m.in. policja, straż pożarna czy pogotowie – przypomina Grażyna Kierznowska, pełniąca obowiązki głównego geodety kraju.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, urząd, starostwo, dane, baza, wicewojewoda, powiaty, geodeta, geodezja, inspektor, Sławomir Sadowski
Szczęśliwy los przyniósł mieszkańcowi Kisielic ponad 4 miliony złotych

W Kisielicach koło Iławy padła główna wygrana Lotto. Za sześć trafnych liczb szczęśliwy gracz zgarnął prawie 4,5 miliona złotych. Prawdziwą fortunę przyniósł zakład wysłany na chybił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV