Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powraca kolej nadzalewowa

kolej nadzalewowa, fot. M. Stankiewicz

Zabytkowa linia Kolei Nadzalewowej zostanie w tym roku udostępniona turystom. Pociąg będzie kursował między Elblągiem a Braniewem w wakacyjne weekendy.

Do samorządowej inicjatywy po 2-letniej przerwie wracają Braniewo i elbląskie starostwo powiatowe. Udział w projekcie „kolej nadzalewowa” zgłosiły też Elbląg, Frombork, Tolkmicko i Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Aby pociąg ruszył na tory, każdy musi wyłożyć do wspólnej kasy po 10 tysięcy złotych. Pozostaje jeszcze wybór przewoźnika, a zgłosiło się dwóch: Arriva i Przewozy Regionalne – mówi Hanna Laska -Kleinszmidt z elbląskiego ratusza.

Wielkim zwolennikiem przywrócenia Kolei Nadzalewowej jest burmistrz Tolkmicka. Andrzej Lemanowicz twierdzi, że co roku przybywa turystów, którzy dojeżdżają do miasteczka właśnie w ten sposób i ma nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Kolej Nadzalewowa powstała 120 lat temu. Pociąg jeździ z Elbląga do Braniewa przez 11 małych stacji, jadąc między Zalewem Wiślanym a wzniesieniami Wysoczyzny Elbląskiej. (stank/as)

Zabytkowa Kolej Nadzalewowa, zdjęcie archiwalne

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolej
Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Strażacy, policjanci i kolejarze już trzeci raz przeprowadzili w Olsztynie akcję "Kontrolowany przejazd". Podczas efektownego pokazu, lokomotywa jadąca z prędkością zaledwie 30 km/h zmiażdżyła wręcz stojący...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV