Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
IMIENINY: Małgorzaty, Marty, Nikifora
EUR: 4.2977 CHF: 4.0375
USD: 4.0899 GBP: 5.086
Logowanie
 

Powróciła tablica upamiętniająca poległych mieszkańców Dajtek

Tablica upamiętnia mieszkańców Dajtek.

Po kilkudziesięciu latach znów w Olsztynie. Miedziana tablica upamiętnia mieszkańców Dajtek – niegdyś wsi, dziś dzielnicy Olsztyna – poległych podczas pierwszej wojny światowej. Została odnaleziona m.in. dzięki zaangażowaniu naszego reportera.

Spośród około 40 umieszczonych na tablicy nazwisk – połowa to nazwiska polskie. Mimo to przed laty ktoś zdjął ją z postawionego przed wojną na cmentarzu w Dajtkach pomnika. W 2013 roku na pomniku umieszczoną nową, zupełnie inną tablicę. Tymczasem… oryginał odnalazł się w Muzeum Wolnego Miasta Gdańska. Za naszym pośrednictwem Piotr Mazurek z Muzeum zgodził się przekazać tablicę do Olsztyna, z zastrzeżeniem, by powróciła na Dajtki. Jak zapewnia Rafał Bętkowski z Muzeum Nowoczesności – tablica trafi tam już wiosną.

Na razie – po raz pierwszy oficjalnie – tablicę można będzie zobaczyć w Tartaku Raphaelsohnów, gdzie mieści się olsztyńskie Muzeum Nowoczesności. Początek prezentacji o 17.00.

 

(mso/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w tablica, Dajtki, I wojna światowa, muzeum nowoczesnosci, Tartak Raphaelsohnów, Rafał Bętkowski, Muzeum wolnego Miasta Gdańska
Kurator oświaty zapewnie: samorządy dostaną wsparcie finansowe na reformę

Samorządy przygotowują się do reformy oświaty. Trwa ustalanie gdzie powstaną nowe szkoły podstawowe, które wchłoną gimnazja. Zmiany wiążą się z dużymi wydatkami, a samorządy często tych...

Zamknij