Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powstał robot do… zasuwania zasłon w oknach. Czy wynalazek się przyjmie?

Fot. PAP

Pewnego letniego wieczoru leniwy wynalazca uznał, że powinien włączyć światło i klimatyzację. Jednak włącznik był za daleko od wygodnej kanapy, a pilota do sterowania klimatyzacją też nie było pod ręką.

Pomyślał, że mógłby chociaż zasłonić okno, ale to też wymagało poderwania się z kanapy. Tak wynalazca wpadł na pomysł SwitchBota Curtain.

Na szczęście żyjemy już w świecie, w którym nie trzeba manipulować przy przeróżnych wichajstrach. Zarówno tych, które tkwią w ścianie, jak i w pilotach zdalnego sterowanie. Wystarczy mówić. Mówić do rzeczy. A rzeczy słuchają i wykonują polecenia.

Tak właśnie jest z robocikiem, który zasuwa zasłony, gdy wysłucha polecenia wydanego asystentowi głosowemu. Te najpopularniejsze to: Alexa, Google Home i Siri. I właśnie z nimi współpracuje gadżet, który wygląda jak spasiony kleszcz z dwoma haczykowatymi odnóżami. Te odnóża służą do umieszczenia go na karniszu tak, zwykłym domowym relingu, do którego na podwiesza się zasłonę. Jeśli wydasz robotowi polecenie, popełznie w lewo lub w prawo – ciągnąc za sobą tkaninę. Niby nic wielkiego, ale gdy któraś z popularnych platform VOD „wrzuci” na raz cały „sezon” hitowego serialu, albo gdy człowiek pochłonięty jest rozgrywką na równie popularnej platformie gier, wtedy kanapa jest jak mostek kapitański podczas manewrów – po prostu nie sposób jej opuścić. Zwłaszcza, by wykonać jakąś banalną czynność.

Czy wynalazek się przyjmie? Wśród komentarzy najciekawsze są: Mój kot robi to lepiej oraz Zasłony wychodzą z mody, wymyślcie lepiej coś takiego do żaluzji. Na takie uwagi startup Wonder Tech Lab z Atlanty odpowiada: Nasz produkt przyda się także osobom starszym i niepełnosprawnym.

Kurtyna SwitchBot ma ponadto wbudowany czujnik światła słonecznego i można ją podłączyć do baterii solarnej. Wtedy nie trzeba będzie nawet wydawać jej komendy głosowej. Sama będzie wiedziała, kiedy ma zasłonić okno.

Autor: PAP Life
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w okno, robot, urządzenie, wygoda
Ełk rozwija sieć defibrylatorów. Nowe urządzenia pojawią się w całym mieście

W ciągu dwóch dni w różnych punktach w Ełku pojawi się jedenaście defibrylatorów. Pierwszy został zainstalowany dzisiaj na budynku Ełckiego Centrum Kultury. To efekt akcji „Mazurskie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV