Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powstało już ponad 40 wariantów jej przebiegu. Powiat mrągowski apeluje o przyspieszenie budowy ekspresowej S16

fot. Przemysław Getka

Rada powiatu w Mrągowie zaapelowała o przyspieszenie prac związanych z budową drogi ekspresowej S16.

To kolejny samorząd z Warmii i Mazur, który przyjął uchwałę w sprawie trasy uznawanej za „kręgosłup komunikacyjny” regionu.

O apelu dotyczącym poparcia budowy S16 poinformował przewodniczący rady Bogdan Kossakowski. W przyjętej uchwale powiatowy samorząd zwraca się do ministra infrastruktury. Apel trafi też do marszałka, sejmiku i wojewody warmińsko-mazurskiego oraz parlamentarzystów.

W uchwale przypomniano, że przebiegająca przez Mrągowo „szesnastka” jest arterią niezwykle istotną dla województwa i północno-wschodniej Polski, jest też wpisana do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Realizacja pozwoli włączyć ją na wschodzie regionu w Via Carpatia, nazywaną „drogą życia” dla województw wykluczonych dotychczas komunikacyjnie.

Samorządowcy przyznali, że trudno jest ustalić nowy korytarz drogi S16, bo przebiega ona przez cenne przyrodniczo okolice Wielkich Jezior Mazurskich. Jak przypomnieli, plany modernizacji tej trasy sięgają lat 80. ubiegłego wieku, a dotychczas powstało już ponad 40 wariantów przebiegu jej budowy.

W ocenie rady powiatu, powodzenie inwestycji będzie zależało od mieszkańców regionu, ponieważ do ustalenia przebiegu drogi niezbędna jest zgoda społeczna.

Jeżeli będziemy rozmawiali rozsądnie, jeżeli będziemy w dobrej wierze szukali rozwiązania, będziemy mogli mówić o realizacji tego zadania w dającej się przewidzieć przyszłości, czyli wreszcie ta droga powstanie

– napisano w uchwale.

To kolejny terytorialny samorząd, który w ostatnich tygodniach ogłosił oficjalne stanowisko w sprawie budowy drogi uznawanej za „kręgosłup komunikacyjny” Warmii i Mazur.

Po koniec maja poparcie dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Olsztyn – Ełk wyraził sejmik województwa warmińsko-mazurskiego, który zaznaczył jednocześnie, że inwestycja powinna uwzględnić czynniki społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Uchwaliła je także jednogłośnie rada miejska największego mazurskiego miasta – Ełku.

Przeciwko rozpatrywanym obecnie wariantom przebiegu oraz budowie drogi są sprzeciw lokalne samorządy: Rynu, Mikołajek i Orzysza oraz przedstawiciele gminy Mrągowo.

Na początku kwietnia drogowcy zaprezentowali trzy proponowane warianty przebiegu nowej drogi. Do końca roku któryś z nich chcą przedstawić Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wydanie przez tę instytucję decyzji środowiskowej umożliwiłoby ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji do 2025 roku w systemie „projektuj i buduj”.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, Mrągowo, Warmia i Mazury, apel, Orzysz, powiat mrągowski, mikołajki, ryn, Wielkie Jeziora Mazurskie, budowa drogi
Nowe utrudnienia w Ełku. Drogowcy remontują tory przy ul. Kolejowej

Z powodu remontów ulic po Ełku od kilku tygodni jeździ się coraz gorzej. Teraz kierowcy muszą liczyć się z dalszymi utrudnieniami. Dotyczą one przejazdu przez tory...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV