Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie powstają punkty bezpłatnych porad prawnych

W powiecie olsztyńskim powstanie 5 punktów nieodpłatnych porad prawnych. Starosta olsztyński, wicestarosta oraz włodarze Barczewa, Biskupca, Dobrego Miasta, Olsztynka i Stawigudy podpisali porozumienie w tej sprawie.

W powiecie olsztyńskim powstanie 5 punktów nieodpłatnych porad prawnych. Jeden z nich w barczewskim ratuszu (na zdjęciu). Fot. A. Kulik

Zgodnie z ustawą z sierpnia tego roku, powiaty mają obowiązek stworzenia możliwości skorzystania z pomocy prawników przez osoby zagrożone wykluczeniem, gorzej sytuowane lub szczególnie zasłużone. To mieszkańcy, którym zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, posiadają Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, ofiary represji wojennych i okresu powojennego, a także osoby do 26 lub powyżej 65 roku życia i ofiary klęski żywiołowej bądź katastrofy naturalnej.

Nie wszystkie gminy umożliwiły osobom niepełnosprawnym dostęp do korzystania z porad prawnych. Fot. pixabay

Chęć prowadzenia punktów nieodpłatnych porad prawnych zgłosiło 8 gmin, nie wszystkie jednak spełniły warunki. Chodziło między innymi o dostęp dla osób niepełnosprawnych i obowiązek działalności przez 5 dni w tygodniu i nie mniej niż 4 godziny. Porad będą udzielać adwokaci i radcowie prawni, przy czym 3 z 5 punktów będą obsługiwane przez organizacje pożytku publicznego.

Porad będą udzielać adwokaci i radcowie prawni. Fot. pixabay

Prawnicy będą informować o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach i obowiązkach osoby występującej o pomoc, wskażą sposoby rozwiązania problemu, pomogą w sporządzeniu projektu pisma np. o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienia adwokata. Nie będą jednak udzielać porad z zakresu działalności gospodarczej, prawa celnego i handlowego.

Punkt nieodpłatnych porad prawnych będzie się mieścić w Urzędzie Miasta w Dobrym Mieście. For. archiwum RO

Punkty nieodpłatnych porad prawnych będą finansowane z budżetu państwa poprzez dotację wojewody. Zgodnie z porozumieniem zawartym z powiatem, gminy przygotują i będą nieodpłatnie udostępniać lokale, pokryją koszty związane z ich utrzymaniem i ewentualnymi remontami.

Punkt nieodpłatnych porad prawnych będzie się mieścić w ratuszuw Olsztynku. Fot. Ł. Węglewski

Punkty nieodpłatnych porad prawnych będą się mieścić w ratuszach w Barczewie, Olsztynku i Dobrym Mieście, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Stawigudzie oraz w Domu Pracy Twórczej w Biskupcu.

Punkt nieodpłatnych porad prawnych będzie się mieścić m.in. Biskupcu. Fot. Ł. Węglewski

Z pomocy prawników można będzie skorzystać od początku nowego roku.

 

(kosko/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prawo, radca prawny, adwokat, prawnik
Michał Wypij zapowiada pomoc prawną dla najuboższych

Pomoc prawną dla najbardziej poszkodowanych i najuboższych - zapowiada Michał Wypij, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu  w okręgu olsztyńskim. Podczas konferencji prasowej w stolicy Warmii i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV