Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pożegnanie Wojciecha Pokory

PAP/Stach Leszczyński

PAP/Stach Leszczyński

Wojciech Pokora, wielki aktor komediowy i dramatyczny, odszedł w wieku 83 lat. Składamy kondolencje i łączymy się w bólu ze wszystkimi widzami i wielbicielami talentu pana Wojciecha – powiadomił Och Teatr na Facebooku.

Sławę przyniosła mu tytułowa rola w filmie Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana”. – Dzięki tej roli zdobyłem ogromną popularność, ale byłem negatywnie nastawiony do tej postaci – mówił w rozmowie z PAP Life. – Nie ja powinienem ją zagrać, nie nadaję się do niej – tłumaczył swoje zastrzeżenia.

Aktor komediowy. Przeszkadza to panu – zapytaliśmy. – Nie, przywykłem już do tego, aczkolwiek wolałbym grać w poważnych rzeczach – odpowiadał Pokora. Na uwagę, że „poważni” aktorzy, twierdzą, że najtrudniejszym gatunkiem jest właśnie komedia zareagował: – Nie jestem, więc oryginalny…

Na pytanie, czy jest rola, której nie udało mu się zagrać, aktor odpowiadał: – Profesor Higgins w „Pigmalionie”. To szczyt możliwości aktorskich, którym – mówię nieskromnie – byłbym podołał.

Pokora wspominał też dawne życie teatralne: – Po spektaklu dyskutowało się w garderobie, a potem w SPATiF-ie. Byli mistrzowie, którym się nie odmawiało… Teraz w garderobie trwa prawdziwy wyścig: kto pierwszy zdejmie kostium i wsiądzie do samochodu. – To dobrze – padło pytanie. – To inaczej, a czy lepiej – ocenią młodsze pokolenia aktorów…

„Z Pokorą przez życie” to podsumowanie dotychczasowej pana kariery, pana życia? – Jedno i drugie. Dlatego chcę powiedzieć, że jeżeli cos udało mi się w życiu zawdzięczam to żonie Hani. To ona prowadziła dom, zajmowała się naszymi dwiema córkami i mną, a oprócz tego pracowała zawodowo.

Wojciech Pokora, urodził się 2 października 1934 w Warszawie. Absolwent Technikum Budowy Silników we Wrocławiu (przez kilka lat pracował w FSO) i PWST w Warszawie (1958). Aktor warszawskich scen Teatru Dramatycznego (1958-1984), Teatru Nowego (1984-1990) i Teatru Kwadrat (1990-2001). Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Występował w telewizyjnych kabaretach Olgi Lipińskiej. W 2015 roku ukazała się książka „Z Pokorą przez życie” – pierwszy wywiad rzeka z aktorem.

Autor: Z. Krzyżanowski (PAP Life)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, Wojciech Pokora
Tłumy pożegnały Piotra Koczana. Olsztyński siatkarz i trener spoczął na cmentarzu w Dywitach

Piotr Koczan zmarł w poniedziałek w szpitalu w Ostródzie. Miał 62 lata. Swoją karierę sportową Piotr Koczan rozpoczął w AZS Olsztyn. Z tym zespołem zdobył mistrzostwo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV