Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poziom zarobków w kulturze jest daleki od oczekiwań, a niekiedy od przyzwoitości. Wiceminister kultury gościem Porannych Pytań

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka

 Ogólnopolska Konferencja Kultury w Olsztynie to forum debaty środowiskowej na temat różnych aspektów organizacji życia artystycznego w Polsce – mówiła w Porannych Pytaniach wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

W dwudniowych obradach uczestniczą samorządowcy i przedstawiciele instytucji kultury z całej Polski. Cykl podobnych konferencji odbywa się na terenie całego kraju.

Ważnym aspektem jest funkcjonowanie instytucji kultury oraz relacje z samorządami, które je finansują. Konferencja rozważa także inne aspekty życia artystycznego, łącznie z problemem kondycji artystów i tego co składa się na ich warunki pracy w rozumieniu czysto socjalno-bytowym. Artyści to jedna z niewielu grup zawodowych w Polsce, która ma ogromne trudności w dostępie do tak oczywistych świadczeń, jak ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, czy emerytalne.

Wiceminister  Zwinogrodzka podkreśliła, że w całym kraju wiele instytucji kultury cierpi na brak funduszy.

Niedofinansowanie dotyczy wszystkich instytucji kultury nie tylko tych samorządowych, ale także tych narodowych. Poziom zarobków jest daleki od oczekiwać. W przypadku tych uboższych samorządów poziom zarobków daleki od przyzwoitości. Na to składa się wiele czynników i zaniedbań w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Polska nie jest bogatym krajem, chociaż teraz gospodarka zaczęła się rozwijać. Poziom finansowania w kulturze cały czas jest jednak niższy niż w innych krajach lepiej prosperujących. Niski poziom nie jest jedynie rezultatem ogólnej kondycji materialnej naszego kraju, ale także niefortunnych, a często przestarzałych rozstrzygnięć natury organizacyjnej. Trzeba zabiegać o zwiększenie tych środków nie tylko z budżetu, ale także innych źródeł. Pieniędzy nie można jednak marnotrawić.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Wandą Zwinogrodzką

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiceminister kultury
Wiceminister kultury z wizytą w Olsztynie

W stolicy Warmii i Mazur gościła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wanda Zwinogrodzka zapoznała się z ofertą Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej i Teatru im. Stefana Jaracza....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV