Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy dyrektora Instytutu Północnego w Olsztynie. Nominację wręczył minister kultury

Jerzy Kiełbik dyrektorem Instytutu Północnego w Olsztynie. Fot. Danuta Matloch

Od 1 czerwca funkcję dyrektora Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie obejmie dr Jerzy Kiełbik – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powołanie na to stanowisko Jerzy Kiełbik odebrał dziś z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego. Ministerstwo Kultury podało, że dr Jerzy Kiełbik jest historykiem, od wielu lat związanym z Instytutem.

W latach 2016-2019 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Po jego przekształceniu pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Północnego.

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie od maja 2019 roku jest państwową instytucją kultury, zajmującą się polityką pamięci i polskim dziedzictwem kulturowym na Warmii i Mazurach, a także na dawnych ziemiach północnych I Rzeczpospolitej. Instytut kontynuuje tradycje założonego w latach sześćdziesiątych XX wieku Ośrodka Badań Naukowych.

Jak napisało ministerstwo

ta zasłużona dla Warmii i Mazur placówka, z dużym dorobkiem badawczym i bogatymi zbiorami archiwalnymi, była zagrożona likwidacją z uwagi na złą sytuację finansową (…) Starania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, pozwoliły na przekształcenie Ośrodka – instytutu badawczego w instytucję kultury.

Wraz z Instytutem Śląskim w Opolu, Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Instytutem Zachodnim w Poznaniu oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie, Instytut bierze udział w finansowanym przez MKiDN projekcie Sieć Ziem Zachodnich i Północnych, w ramach którego realizowane są prace badawcze, wystawy oraz programy stypendialne. W 2020 r. Instytut prowadzi duży projekt poświęcony 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dyrektor, OBN, ketrzynski, nominacja, historyk, Jerzy Kiełbik, Instytut Północny
Zmarł jeden z pionierów sportu na Warmii i Mazurach. Jan Kochanowicz przez całe życie pracował z młodzieżą

Jan Kochanowicz stworzył żeńskie drużyny w klubach Juvenia i Łączność. Był budowniczym kilku obiektów sportowych w Olsztynie, w latach 1967-1997 był dyrektorem Zespołu Szkół Handlowych w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV