Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy harmonogram prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. Kiedy zakończy się pierwszy etap?

Fot. Marek Lewandowski

Jest już terminarz prac planowanych w I etapie budowy drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem.

Zakończone zostały już prace saperskie części lądowej placu budowy. Tam specjaliści poszukiwali tzw. obiektów ferromagnetycznych. Znaleźli ponad siedem tysięcy różnych elementów, w tym pozostałości po z II Wojny Światowej, m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski, ale też niewypały i niewybuchy. Urząd Morski w Gdyni zatwierdził harmonogram prac przy budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Wykonawca, polsko-belgijskie konsorcjum BESIX/NDI ma trzydzieści dwa miesiące na to, by zrealizować pierwszy etap inwestycji, czyli m.in. śluzę z mostami obrotowymi

– wyjaśnia Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego.

Pierwsze prace planowane są już pod koniec stycznia. Wykonawca zacznie jest od strony Zatoki Gdańskiej. Obecnie czeka na dostawę materiałów budowlanych. Dodajmy, nadal trwają prace w obszarze projektowanego toru podejściowego na Zalewie Wiślanym. Kontynuowane jest usuwanie karpin po wyciętych rok temu drzewach. Zakończono już zbieranie humusu. Wciąż trwa wyposażanie zaplecza budowy w miejscowości Nowy Świat. Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego kosztować ma blisko miliard złotych. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. Marek Lewandowski

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV