Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Późny przesiedleniec otrzyma 670 tysięcy zł. odszkodowania

Prawie 670 tysięcy złotych odszkodowania dostanie od Skarbu Państwa Johannes Czodrowski, który 40 lat temu wyjechał do Niemiec i zostawił gospodarstwo rolne i las w Tomaszkowie niedaleko Olsztyna.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał w tej sprawie częściowy wyrok. Pozew złożył spadkobierca rodziny Warmiaków, Johannes Czodrowski, który w 1977 roku wyjechał wraz z rodzicami na stałe do RFN. Wtedy nieruchomość przejął Skarb Państwa. Część gospodarstwa została sprzedana nowym właścicielom i tego Czodrowski nie odzyska. Pozostałą część nieruchomości, czyli las i część działek przejęły gmina i Lasy Państwowe. Wobec tych gruntów toczą się różne postępowania administracyjne i dlatego wyrok był cząstkowy i dotyczył tylko działek bezspornych.

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wnosiła o oddalenie pozwu, ale tak się nie stało. Johannes Czodrowski otrzyma dokładnie 669 tysięcy 439 złotych. Z takiego wyroku zadowolony był mecenas Wojciech Wrzecionkowski, który reprezentował Czodrowskiego w sądzie.

00:00 / 00:00

Z Prokuratorii Generalnej w sądzie nikt się nie pojawił.

To jedna z kilku spraw toczących się przed warmińsko-mazurskimi sądami. Dotyczą one odszkodowań za nieruchomości pozostawione po wyjeździe do RFN przez tzw. późnych przesiedleńców. Najgłośniejszą była sprawa Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna. Sądy: Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

Czytaj także:

 

(mlew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, odszkodowanie, Niemcy, tomaszkowo, przesiedleniec, Niemiec, wrzecionkowski
Oszukali firmę na 74 tys. zł

Dwaj mieszkańcy Brodnicy oszukali jedną z firm telekomunikacyjnych na blisko 74 tys. zł. Obaj mieszkańcy Brodnicy za swe czyny wkrótce będą tłumaczyć się przed sądem. Mężczyźni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV