Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pozostaną w naszej pamięci…

Znicze, fot. Łukasz Węglewski

Dziś przypominamy tych, którzy odeszli. Przybliżamy sylwetki osób, które były związane z regionem. Pozostały wspomnienia, fotografie, zapisane dźwięki…

……………………………………………………..

Józef Krajewski

(urodził się 2 stycznia 1934 roku w miejscowości Mchowo, pow. Przasnysz. Zmarł 30 maja 2013 roku). – w 1957 roku został dziennikarzem działu informacji Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. W latach 1961-1964 roku był reporterem działu terenowego „Głosu Olsztyńskiego”.

W latach 1964–1990 był dziennikarzem i kierownikiem redakcji ekonomiczno-społecznej Polskiego Radia w Olsztynie. Równocześnie współpracował z dziennikiem „Sztandar Młodych”, a w latach osiemdziesiątych z „Tygodnikiem Popularnym Związkowiec”. Interesował się naukami politycznymi, ekonomią i socjologią oraz zajmował poblematyką Litwy, a szczególnie Wileńszczyzny. 

Wspomnienie o Józefie Krajewskim – posłuchaj

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………………………………………………………..

Dariusz Nowak

Całe dorosłe życie poświęcił radiu… Długoletni korespondent Radia Olsztyn z Węgorzewa.

Przygodę Darka z Radiem Olsztyn zapoczątkowała znajomość z nieżyjącym już Andrzejem Śleszyńskim. To on zaproponował by był korespondentem Radia Olsztyn z Węgorzewa. Było to w 1992 roku. Wcześniej na podobnej zasadzie Darek pracował w Rozgłośni Polskiego Radia w Lublinie.

Radio przedkładał nad inne media, dlatego postanowił mieć własne. W kwietniu 1990 roku uruchomił w Węgorzewie Radio Kormoran – pierwszą prywatną rozgłośnię radiową w Polsce. Pięć lat później przestał w niej pracować. W latach 1997–2000 Darek pracował w suwalskim Radiu 5, początkowo jako reporter, następnie na stanowisku redaktora naczelnego i wydawcy. Potem na stałe związał się z Radiem Olsztyn. Radio znał od podszewki – do swojego prywatnego – sam zbudował nadajnik. W każdym pomieszczeniu swojego domu Darek miał radioodbiornik, a przez całe życie radio było jego wielką miłością.Mimo pogarszającego się stanu zdrowia, niemal do końca swych dni, współpracował z Radiem Olsztyn. Ostatnie miesiące spędził, walcząc z chorobą, w szpitalu w Warszawie. Nie rozstawał się z Radiem Olsztyn, które towarzyszyło mu przez internet. Miał 53 lata. Pozostawił żonę i trzy córki.

Zobacz także: nie żyje korespondent Radia Olsztyn Dariusz Nowak

…………………………………………………………………………………………………………………..

Marek Jackowski

(urodził się 11 grudnia 1946 roku w Starym Olsztynie, zmarł 18 maja 2013 roku w San Marco we Włoszech) – muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor. Zadebiutował pod koniec lat 60. w łódzkiej grupie „Impulsy”. Potem współpracował z zespołem Anawa, z którym nagrał płyty: „Marek Grechuta & Anawa” (1970) i „Korowód” (1971). Później grał z zespołem Osjan.

Lider zespołu Maanam, który założył w grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem. Współpracował m.in. z Johnem Porterem. Był mężem Kory, wokalistki „Maanamu”. Do klasyki polskiej muzyki weszła piosenka w jego wykonaniu Oprócz błękitnego nieba (1979).

Wspomnienie o Marku Jackowskim – posłuchaj

00:00 / 00:00

Zobacz także: wspominamy Marka Jackowskiego 

…………………………………………………………………………………………………………………..

prymas senior Józef Glemp na Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie

Józef Glemp

(urodzony 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu, zmarł 23 stycznia 2013 roku w Warszawie) – biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny warmińśki w latach 1979–1981, prymas Polski w latach 1981–2009.

Ingres do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie odbył 29 kwietnia 1979 roku. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Caritati in iustitia” (Przez sprawiedliwość do miłości).

Pełniąc urząd biskupa warmińskiego, erygował 21 nowych parafii oraz założył Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie. Zapoczątkował wstępne prace synodu diecezjalnego. Organizował także comiesięczne spotkania z przedstawicielami różnych grup zawodowych.

Wspomnienie o Józefie Glempie – posłuchaj

00:00 / 00:00

Zobacz także: związki prymasa Glempa z WiM

…………………………………………………………………………………………………………………..

Zbigniew Bilicki. Fot. ze strony www.zespolromanca.pl

Zbigniew Bilicki

(urodzony w 1924 roku, zmarł 10 kwietnia 2013 roku) – przewodniczący Rady Starszyzny Romów w Polsce, wieloletni działacz na rzecz społeczności i propagator kultury romskiej, założyciel międzynarodowego zespołu pieśni i tańca Romów „Baro Drom”.

W 1956 roku założył, a następnie prowadził uznany międzynarodowy zespół pieśni i tańca Romów „Baro Drom”. W czasie swojej kariery jako kierownik zespołu, wykształcił muzycznie kolejnych osiem pokoleń artystów. W latach 60 XX wieku, w związku z represjami władz w stosunku do Romów i zakazem wędrowania taborami, doprowadził do akcji osiedleńczej w Olsztynie, sprowadzając tam około 150 rodzin.

Był honorowym członkiem Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2010 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Wspomnienie o Zbigniewie Bilickim – posłuchaj

00:00 / 00:00

Zobacz także: pogrzeb Zbigniewa Bilickiego

…………………………………………………………………………………………………………………..

Georg i Maria Dietrichowie

Maria i Georg Dietrich, fot. Łukasz Węglewski

(urodzony 9 kutego 1922 roku w Griesheim, zmarł 14 czerwca 2013 roku w Offenburgu) – niemiecki przedsiębiorca, działacz charytatywny, honorowy obywatel Olsztyna, doktor honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Szczególne zasługi położył dla uczelni olsztyńskich. Przyczynił się do powołania Katedry Filologii Germańskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, a następnie uzyskania środków na rozwój katedry i jej biblioteki. Organizował kursy polskich filologów w Niemczech oraz pobyt Niemców na Warmii i Mazurach, a także międzynarodową współpracę uczelnianą. Wsparł finansowo budowę nowej siedziby Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; w 2005 roku jedna z auli na tym wydziale otrzymała imię Georga i Marii Dietrichów.

Żona Georga Dietricha – Maria – zmarła (w wieku 89 lat) trzy tygodnie po jego śmierci.

Wspomnienie o Georgu i Marii Dierich – posłuchaj

Zobacz także: Olsztyn upamiętnił Marię i Georga Dietrichów

…………………………………………………………………………………………………………………..

Ksiądz Julian Żołnierkiewicz zmarł po ciężkiej chorobie

ks. Julian Żołnierkiewicz

(urodzony 23 maja 1931 roku w Odcedzie, (obecnie Białoruś), ochrzczony w kościele św. Kazimierza w Stołpcach, zmarł 25 października 2013 roku w Olsztynie – ksiądz katolicki, doktor socjologii, wieloletni proboszcz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

Infułat Warmińskiej, Archiprezbiter olsztyński, Członek Rady Kapłańskiej, członek Kolegium Konsulatorów, członek Rady ds. Ekonomicznych, Rady Duszpasterskiej oraz Archidiecezjalnej Komisji Sztuki, opiekun Warmińskiego Klubu Katolików, asystent kościelny NSZZ ,,Solidarność”, Rodziny Katyńskiej, Światowego Związku AK i Stowarzyszenia „Pomoc dzieciom”. 10 kwietnia 2010 roku – tuż po katastrofie samolotu prezydenckiego – odprawiał na cmentarzu wojskowym w Katyniu mszę świętą w intencji żołnierzy – ofiar zbrodni, a także ofiar katastrofy.

W ostatniej drodze towarzyszyło mu tysiące wiernych. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Olsztynie przy głównej alei, w kwaterze najbardziej zasłużonych mieszkańców…

Wspomnienie o ks. infułacie Julianie Żołnierkiewiczu – posłuchaj

Zobacz także: ostatnia droga księdza infułata Juliana Żołnierkiewicza

…………………………………………………………………………………………………………………..

Wspomnienia przygotowali:
Alicja Kulik (Józef Krajewski)
Marek Michalski (Marek Jackowski, kardynał Józef Glemp)
Anna Minkiewicz-Zaremba (Georg i Maria Dietrichowie, ks. Julian Żołnierkiewicz)
Monika Szczygło (Zbigniew Bilicki)

Więcej w śmierć, cmentarz
Kwesta na olsztyńskich nekropoliach

Na olsztyńskich cmentarzach zakończyła się 11. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropoli. Artyści, naukowcy, sportowcy i dziennikarze pojawili się w tym roku na czterech cmentarzach -...

Zamknij
RadioOlsztynTV