Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pozostaną w naszej pamięci…

Dziś przypominamy tych, którzy odeszli. Przybliżamy sylwetki osób, które były związane z Warmią i Mazurami. Pozostały wspomnienia, fotografie, zapisane dźwięki…

…………………………………………………………………

Aleksander Wołos. Fot. Leksykon Kultury WiM

listopad 2014
Aleksander Wołos
– pracownik naukowo-dydaktyczny, malarz, grafik, rzeźbiarz, rysownik, karykaturzysta. Uprawiał malarstwo, grafikę, rzeźbę oraz rysunek satyryczny. Od 1955 roku jego rysunki ukazywały się w prasie regionalnej (m. in. Gazeta Olsztyńska, Nasza Wieś, Panorama Północy, Posłaniec Warmiński), w tygodnikach ogólnopolskich, a także w prasie niemieckiej i jugosłowiańskiej oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

grudzień 2014

Stanisław Kawula. Fot. wns.uwm.edu.pl

Stanisław Kawula– pedagog, profesor i rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, profesor Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W 1963 roku ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1971 obronił doktorat, w 1975 habilitował się, w 1986 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. W latach 1978-1982 był dyrektorem Instytutu Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od 1986 roku profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, pełnił na tej uczelni w latach 1986-1990 funkcję rektora. Po utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (1999) został profesorem zwyczajnym oraz kierownikiem Katedry Pedagogiki Społecznej (na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego). W latach 1988-1992 był wiceprezesem Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. W latach 1982-1988 i 1999-2002 (ponownie od 2004) wchodził w skład Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

styczeń 2015
Eugenia Malewska – pedagog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  W 1966 roku ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki uzyskała w UAM na podstawie rozprawy pt. Czynniki kształtujące efektywność studiów na pierwszym roku w 1971. W 1981 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego oraz pracy pt. Działalność zawodowa i społeczna absolwentów uczelni wyższych w środowisku pracy. W 1998 roku uzyskała tytuł naukowy profesora.

Po przejściu na emeryturę była zatrudniona w Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie, Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku i w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

styczeń 2015
Alicja Chodyniecka-Kuberska – scenografka i reżyserka związana z Olsztyńskim Teatrem Lalek i Państwowym Liceum Plastycznym. Alicja Chodyniecka-Kuberska ukończyła liceum plastyczne w Opolu, wydział plastyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz filię warszawskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, gdzie zdobyła kwalifikacje reżysera.

W Olsztyńskim Teatrze Lalek była autorką scenografii do takich spektakli jak: „Tymoteusz wśród ptaków” „Mały tygrysek Pietrek”, „Opowieści betlejemskie” „Romeo i Julia”, „Wszyscy kochamy Barbie” oraz „Mio, mój Mio”.

Współpracowała również z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz scenami: z Gdańska, Łodzi, Szczecina, Katowic, Warszawy, Słupska, Kielc i Zielonej Góry. Zostawiła męża i dwie córki.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………..

Pogrzeb Pawła Adamusa. Fot. K. Pakulnicki

luty 2015
Paweł Adamus znany olsztyński lekarz pediatra i i wykładowca akademicki. Zmarł 10 lutego po ciężkiej chorobie, w wieku 46 lat. Zajmował się również medycyną podróży i medycyną sportową. Paweł Adamus związany był ze Stomilem Olsztyn. Pracownicy i piłkarze zawsze mogli liczyć na jego pomoc. Był wspaniałym człowiekiem i kochał to co robił – tak Pawła Adamusa wspominali fizjoterapeuta Stomilu Jacek Aptowicz i legendarny piłkarz klubu Andrzej Biedrzycki. Setki mieszkańców Olsztyna, lekarze, sportowcy, przedstawiciele władz miasta i pacjenci żegnali znanego i cenionego lekarza Pawła Adamusa.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

Teodozy Marcinkiewicz. Fot. S. Ostrowski

marzec 2015
Teodozy Marcinkiewicz – wieloletni wójt gminy Stawiguda, jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców na Warmii i Mazurach. Za jego kadencji gmina brylowała w ogólnopolskich rankingach. Zanim na długie lata związał się z samorządem, przez prawie 20 lat pracował w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Z zawodu był inżynierem rolnikiem — skończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Olsztynie.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

Elżbieta Bielecka-Kaczmarek

marzec 2015
Elżbieta Bielecka-Kaczmarek – przez wiele lat kierowała Działem Etnografii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jej koledzy z pracy mówili, że dla wielu z nich była żywą encyklopedią.  Elżbieta Bielecka-Kaczmarek miała niezwykle rozległą wiedzę dotyczącą dziejów mieszkańców, kultury i historii dzisiejszego obszaru Warmii i Mazur. Była inspiracją dla wielu współpracowników. Swoją wiedzą w przystępny sposób chętnie dzieliła się również z dziennikarzami. W tym roku skończyłaby 66 lat.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

Nie żyje Józef Jacek Rojek – poeta, prozaik i malarz. Fot. archiwum RO

maj 2015
Józef Jacek Rojek
– poeta, eseista, prozaik, malarz i rysownik.
W 1964 roku zamieszkał w Bartoszycach, gdzie pracował w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. W 1979 przeniósł się do Olsztyna. Tu pracował w Wydawnictwie SSK „Pojezierze”. W olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej uzyskał tytuł zawodowy magistra pedagogiki. Debiutował w 1961 roku wierszami w almanachu Młoda wieś pisze. Wydał 11 tomików poetyckich, powieść Popielisko, Baśń o Kłobuku Psotniku oraz Figle i psoty Kłobuka niecnoty. W 1976 roku został członkiem Związku Literatów Polskich, objął funkcję prezesa Oddziału Olsztyńskiego ZLP.

Pod pseudonimem Jacek Mróz napisał dwie powieści z serii Pan Samochodzik – Baszta nietoperzy (2002) oraz Rękopis z Poznania (2005).

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

lipiec 2015
Andrzej Hulanicki – wieloletni prezes Stowarzyszenia Społeczno Kulturalnego Pojezierze w Barczewie. był w latach 70. ubiegłego wieku administratorem Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Po przeniesieniu do Barczewa – wspólnie z żoną, Barbarą Hulanicką – wybitną artystką, kustoszem zamku w Reszlu – utworzył Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. Pomagał jej jako rzemieślnik i organizator wystaw. Był też zaangażowany w tworzenie ośrodka kultury w barczewskiej synagodze. Przekazał liczne pamiątki Muzeum Warmii i Mazur, m.in. 43 zeszyty z notatkami swojej żony.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

Mieczysław Romańczuk. Fot. A. Socha

sierpień 2015
Mieczysław Romańczuk
– malarz, grafik, ilustrator. Urodził się w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był związany z Olsztynem od 1946 roku. Dyplom otrzymał w 1958 roku. W początku lat 90-tych wycofał się z aktywnego życia artystycznego z powodu choroby. Spędzał więcej czasu na malowaniu w swojej pracowni przy ulicy Limanowskiego. 10 czerwca 2014 roku podczas uroczystej inauguracji roku kulturalnego odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie kultury.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

sierpień 2015
Lucjan Marzewski – chórmistrz, kompozytor, wykładowca akademicki. Absolwent klasy prof. Benedykta Konowalskiego na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom w 1970 roku). W 1977 roku zrealizował przewód artystyczny I stopnia, w 1988 przewód artystyczny II stopnia. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Był członkiem Polskiego Związków Chórów i Orkiestr, Polskiego Instytutu Muzycznego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………

Mariola Platte

październik 2015
Mariola Platte – pisarka, poetka, eseistka, felietonistka i autorka tekstów piosenek, urodzina w Gdyni od lat związana z Warmią i Mazurami. Jest autorką tekstów do wielu przebojów olsztyńskiej grupy Czerwony Tulipan, tym jednego z największych pt. „Jedyne co mam to złudzenia”. Wydała 7 książek poetyckich, ostatni tomik pt. „Dotyk menu miłości” opublikowała w 2008 roku. Mariola Platte była także autorką felietonów, esejów, reportaży i opowiadań. Pracowała w zespołach redakcyjnych czasopism „Ziemia Ostródzka”, „Perła Mazur”, wydawała pismo „Dzik”. Współpracowała z rozgłośnią Polskiego Radia w Olsztynie. Mariola Platte napisała komedię muzyczną pt. „W naszym domu”, której prapremiera odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

 Posłuchaj wspomnień…

00:00 / 00:00

………………………………………………………………….

Wspomnienia przygotowali:
Alicja Kulik (Teodozy Marcinkiewicz, Lucjan Marzewski)
Anna Minkiewicz-Zaremba (Andrzej Hulanicki, Mieczysław Romańczuk)
Katarzyna Staszko (Eugenia Malewska, Stanisław Kawula)
Monika Szczygło (Aleksander Wołos, Józef Jacek Rojek)
Agnieszka Lipczyńska (Paweł Adamus, Elżbieta Bielecka-Kaczmarek, Alicja Chodyniecka-Kuberska)
Ewa Zdrojkowska (Mariola Platte)

Czytał Robert Lesiński

…………………………………………………………………

(łw/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wspomnienia, wspomnienie, Wszystkich Świętych
Wspomnienie o prof. Władysławie Bartoszewskim

W wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski - żołnierz Armii Krajowej, więziony w Auschwitz i w więzieniach komunistycznych, w wolnej Polsce minister spraw zagranicznych, publicysta i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV