Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pozostaną w naszej pamięci

Plakat IPN na Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”

To dla nas przejaw sprawiedliwości dziejowej – tak o obchodzonym 1 marca Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówią najbliżsi zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W wielu miastach odbywają się okolicznościowe uroczystości ku ich czci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w rocznicę wykonania wyroku śmierci w 1951 roku, na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „WiN” będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Historycy zwracają uwagę na to, że święto pozwala przywrócić pamięć o ludziach, którzy za swoją niezłomną postawę często musieli zapłacić najwyższą cenę. Po zakończeniu II wojny, do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze Armii Krajowej oraz osoby, które nie chciały pogodzić się z nowym ładem politycznym. Wielu z nich zginęło w walkach, tysiące było więzionych i skazanych na śmierć. Po wojnie z komunistami walczyło około 200 tysięcy osób. Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak pseudonim „Lalek”  – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych w województwie lubelskim prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w wielu polskich miastach.
Warszawa

Główne obchody rozpoczną się o 19.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odczytany zostanie Apel Poległych.
Olsztyn
Już w czwartek odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawiciel Związku Kombatantów i Rodzin Katyńskich, młodzieży i lokalnych władz. Dziś przed południem w Kościele Serca Jezusowego odprawiona zostanie msza św. koncelebrowana. Homilię wygłosi ks. infułat Julian Żołnierkiewicz. Potem obchody przeniosą się do urzędu wojewódzkiego, gdzie wyświetlony zostanie film pt. „Losy niepokornych”, a prelekcję wygłosi dr Karol Sacewicz. O 14.00 na Placu Solidarności, pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny, odbędzie się Apel Pamięci. Dwie godziny później, w I Liceum Ogólnokształcącym można będzie zobaczyć film „Lufa”. Olsztyńskie obchody zakończy o 18.30 marsz spod ratusza na plac Solidarności.
Elbląg

Uroczystości odbędą się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Generała Stefana Grota Roweckiego o godzinie 16.00.
Nidzica

O
17.30 pod dawnym budynkiem Urzędu Bezpieczeństwa, przy ulicy 1 Maja, zostanie złożony symboliczny wieniec. O 18.00 w tamtejszym kinie Wenus odbędzie się projekcja filmu o Żołnierzach Wyklętych.
Giżycko

W
tamtejszym Centrum Kultury z młodzieżą spotka się historyk olsztyńskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Początek spotkania o 13.00.
Bartoszyce

Rano w Sanktuarium Św. Brunona odprawiana została msza w ich intencji. Natomiast w niedzielę o 16.30 wyświetlony zostanie film Tadeusza Pawlickiego pt. „My, Ogniowe Dzieci” o Józefie Kurasiu „Ogniu”, dowódcy z Podhala. (iar/kk/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierz, żołnierze
Pamiętamy „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Żołnierzy, którzy po drugiej wojnie światowej, cały czas walczyli o Niepodległą Polskę - tym razem ze Związkiem Radzieckim....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV